Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստ
13 Դեկտեմբերի, 2011 00:00 ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում դեկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստը` հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ: Նիստի ընթացքում քննարկվել են 2011 թվականին կատարված աշխատանքները և 2012 թվականի աշխատանքային ծրագիրը:
Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքները և հանդես եկել առաջարկություններով: Փաստելով, որ հանձնաժողովի աշխատանքները թեև դանդաղ, բայց որոշակի արդյունք են տվել 2011թվականի ընթացքում` նիստի մասնակիցները արձանագրել են, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներից տարվա ընթացքում Հայաստան է վերադարձել Արթուր Բադալյանը, ևս երեք հայ ռազմագերիների ադրբեջանական կողմը ուղարկել է երրորդ երկիր: 2011թվականի ընթացքում հայկական կողմը Ադրբեջանին է վերադարձրել մեկ ռազմագերու, ևս մեկին էլ ուղարկել է երրորդ երկիր:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ամփոփիչ խոսքում նշել է, որ 2012թվականին հանձնաժողովը միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը ավելի է խորացնելու` Ադրբեջանում գտնվող մյուս հայ գերիների վերադարձը ևս ապահովելու համար:
Նիստի ավարտին պաշտպանության նախարարի հրամանով հանձնաժողովի մի քանի անդամներ պարգևատրվել են պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով:

Итоговое заседание Комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести
13 Декабря, 2011 00:00В Министерстве обороны РА 13-го декабря состоялось итоговое заседание Комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести, которое вел председатель комиссии, Министр обороны РА Сейран Оганян. В ходе заседания были обсуждены выполненные в 2011 году работы и программа работ на 2012 год.
Члены комиссии представили проделанные за год работы и выступили с предложениями. Констатируя, что в 2011 году работы комиссии хотя и медленно, но дали некоторый результат, участники заседания зафиксировали, что за год из числа содержащихся в Азербайджане армянских пленных в Армению был возвращен Артур Бадалян, еще троих армянских пленных азербайджанская сторона отправила в третьи страны. В ходе 2011 года армянская сторона передала Азербайджану одного военнопленного, еще один был отправлен в третью страну.
Министр обороны РА Сейран Оганян в своей итоговой речи отметил, что в 2012 году комиссия еще более углубит сотрудничество с международными структурами для обеспечения возвращения других армянских пленных, находящихся в Азербайджане.
В конце заседания приказом Министра обороны несколько членов комиссии были награждены почетными грамотами и ведомственными медалями.