Կլոր-սեղան քննարկում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
10 Դեկտեմբերի, 2011 00:00Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Մարդու իրավունքների միջազգային օրվան նվիրված կլոր-սեղան քննարկում:
Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների, ռազմաուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ: Քննարկման ընթացքում արծարծվեցին զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավագիտակցության բարձրացման հարցեր, ներկայացվեցին ոլորտում կատարված աշխատանքները: Ընդգծվեց, որ այս առումով 2011 թվականն արդյունավետ էր, քայլեր են ձեռնարկվում հաջորդ տարի ուսումնական ծրագրերում «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» դասընթացի ներդրման ուղղությամբ: Նշվեց նաև, որ արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջև` զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարվեց ըստ իրավասության համապատասխան քայլեր ձեռնարկել զինված ուժերում մարդու իրավունքների հարցերի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման նպատակով:

Обсуждение-круглый стол в Министерстве обороны РА
10 Декабря, 2011 00:0010-го декабря в административном комплексе МО РА под руководством Заместителя Министра обороны РА Ара Назаряна состоялось обсуждение-круглый стол в честь Международного дня защиты прав человека.
В обсуждении приняли участие представители МО, ВС, управлений ГШ ВС, военно-учебных учреждений. В ходе обсуждения были подняты вопросы защиты прав человека и повышения правовосприятия в вооруженных силах, были представлены проделанные работы в данной сфере. Было отмечено, что в этом отношении 2011 год был результативным, предпринимаются шаги в направлении внедрения курса «Права человека в вооруженных силах» в учебных программах в следующем году. Было также отмечено, что между Министерством обороны и офисом Защитника прав человека РА осуществлялось результативное сотрудничество в направлении защиты прав человека в вооруженных силах. Руководителям всех подразделений было поручено в рамках компетенции предпринять соответствующие шаги с целью повышения осведомленности в вопросах прав человека в вооруженных силах.