Կլոր-սեղան քննարկում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
10 Դեկտեմբերի, 2011 00:00Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Մարդու իրավունքների միջազգային օրվան նվիրված կլոր-սեղան քննարկում:
Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների, ռազմաուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ: Քննարկման ընթացքում արծարծվեցին զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավագիտակցության բարձրացման հարցեր, ներկայացվեցին ոլորտում կատարված աշխատանքները: Ընդգծվեց, որ այս առումով 2011 թվականն արդյունավետ էր, քայլեր են ձեռնարկվում հաջորդ տարի ուսումնական ծրագրերում «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» դասընթացի ներդրման ուղղությամբ: Նշվեց նաև, որ արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջև` զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարվեց ըստ իրավասության համապատասխան քայլեր ձեռնարկել զինված ուժերում մարդու իրավունքների հարցերի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման նպատակով:

A Round Table Discussion was Held in the ARM Defense Ministry
10 December, 2011 00:00On December 10, a round table discussion devoted to the International Day of Human Rights was held in the ARM Defense Ministry which was led by the Deputy Defense Minister Ara Nazaryan.
The participants were representatives from military educational institutions from Defense Ministry and General Staff of the Armed Forces. They discussed issues regarding human rights in the Armed Forces and legal awareness of soldiers, and then presented the work carried out in the sector. They emphasized the effectiveness of the current year and the steps taken toward the implementation of human rights course in educational programs of the Armed Forces. They also mentioned the effective cooperation between the ARM Defense Ministry and Human Rights Defender`s Office toward human rights protection in the Armed Forces. The commanders of all units were ordered to take appropriate steps under their jurisdiction to raise the awareness of human rights in the Armed Forces.