9 Դեկտեմբերի, 2011 00:00 2011թ. սկզբին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի օժանդակությամբ հայերեն էր թարգմանվել Զինված ուժերի ժողովրդական վերահսկողության ժնևյան կենտրոնի կողմից պատրաստված «Զինված ուժերի անձնակազմի մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին» ձեռնարկը:
Այդ ձեռնարկի հիման վրա ՀՀ զինված ուժերի ուսումնական ծրագրերում ներդրվելու է «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» դասընթաց: Որպես այդ դասընթացի նախապատրաստական փուլ` ՀՀ պաշտպանության նախարարություն-ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակ-քաղաքացիական հասարակություն եռակողմ արդյունավետ համագործակցության շրջանակում ս.թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ՀՀ զինված ուժերի բոլոր զորամիավորումներում, ռազմական ոստիկանությունում և ռազմաուսումնական հաստատություններում անցկացվում են «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» թեմայով դասախոսություն-քննարկումներ: Քննարկումներն անցկացնում են «Ժողովրդավարության և իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության փորձագետները, իսկ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից: Դեկտեմբերի 8-ին դասախոսություն-քննարկում տեղի ունեցավ Տավուշի մարզում տեղակայված զորամասերից մեկում, որին ներկա էին նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները:

9 Декабря, 2011 00:00В начале 2011 года при содействии ереванского офиса ОБСЕ на армянский язык было переведено пособие «О правах и основных свободах человека персонала вооруженных сил», составленное Женевским центром демократического контроля над вооруженными силами.
На основе этого пособия в учебных программах Вооруженных Сил РА будет внедрен курс «Права человека в вооруженных силах». В качестве этого подготовительного курса в рамках трехстороннего результативного сотрудничества Министерство обороны РА-ереванский офис ОБСЕ-гражданское общество в ноябре-декабре с.г. во всех воинских соединениях Вооруженных Сил РА, в Военной полиции и военно-учебных учреждениях проводятся лекции-обсуждения «Права человека в вооруженных силах». Обсуждения проводят эксперты общественной организации «Центр демократии и права», а программа финансируется ереванским офисом ОБСЕ. 8-го декабря в одной из воинских частей, размещенной в Тавушской области, была проведена лекция-обсуждение, на которой также присутствовали представители ереванского офиса ОБСЕ.