21 Ապրիլի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ընդունել է Ինթերնեյշնլ Թրասթ Ֆունդ կազմակերպության միջազգային համագործակցության գծով խորհրդական Իստոկ Հոչևարին, տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Լուկա Բահինին և Հայաստանում Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակի ղեկավար Իլոնա Տեր-Մինասյանին:
Ինթերնեյշնլ Թրասթ Ֆունդ կազմակերպության ներկայացուցիչների Հայաստան այցի նպատակն է մարդասիրական ականազերծման ուղղությամբ զարգացնել համագործակցությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ականապատված տարածքների ականազերծման ռազմավարության և ականազերծման գործողությունների ազգային ընթացակարգերի մշակմանն առնչվող հարցեր: Պարոն Հոչևարը տեղեկացրել է, որ Ինթերնեյշնլ Թրասթ Ֆունդը պատրաստ է սերտ համագործակցություն սկսել և տեխնիկական ու մասնագիտական օժանդակություն տրամադրել նորաստեղծ «Մարդասիրական և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին:

21 Апреля, 2011 00:001-ый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян принял советника по международному сотрудничеству организации “Интернейшэнэл Траст Фанд” Истока Гочевара, регионального представителя Луку Бахина и руководителя офиса Международной организации по миграции в Армении Илону Тер-Минасян.
Целью визита в Армению представителей организации “Интернейшэнэл Траст Фанд” является развитие сотрудничества с Министерством обороны в области гуманитарного разминирования.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся стратегии разминирования минированных территорий РА и разработки национальных процедур действий разминирования. Господин Гочевар сообщил, что “Интернейшэнэл Траст Фанд” готов начать тесное сотрудничество и предоставить техническое и профессиональное содействие новосозданной государственной некоммерческой организации “Гуманитарный и экспертный центр”.