Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ
23 Մարտի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում այսօր` մարտի 23-ին, կայացել է պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը: Ելույթով հանդես են եկել Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նիստի ընթացքում քննարկվել է պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքներն ամփոփող հանրային իրազեկման փաստաթղթի նախագիծը:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարն իր ելույթում նշել է, որ «ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների մասին» հանրային իրազեկման փաստաթղթում պաշտպանության և ռազմական խնդիրների ներկայացումը լույս կսփռի հասարակության համար մինչ օրս ոչ այնքան հասկանալի ոլորտի խնդիրների ու հեռանկարների վրա:
Պաշտպանության նախարարը գոհունակություն է հայտնել պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի արդյունքներից` նկատելով, որ չնայած պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացն իրագործվեց ընդգծված գաղտնիության պայմաններում, սակայն այսօր կարող ենք հանրային իրազեկման փաստաթղթի միջոցով ՀՀ հասարակությանը, ինչպես նաև միջազգային հանրությանն իրազեկել ՀՀ պաշտպանության համակարգում իրականացված և պլանավորված մի շարք բարեփոխումների վերաբերյալ` դրանք փոխկապակցելով սպառնալիքների և առկա կարողությունների գնահատման հետ:
Կատարված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` նշելով, որ հանրային իրազեկման փաստաթուղթը, որտեղ նշված են ՀՀ ազգային անվտանգության բոլոր հնարավոր սպառնալիքները և դրանց չեզոքացման եղանակները, ցույց է տալիս, որ «պաշտպանության ռազմավարական վերանայումն ավարտելուց, դրա ընթացքում մշակված ու հաստատված ռազմավարական պլանավորման փաստաթղթերը համապատասխան միջոցներով ապահովելուց և կյանքի կոչվելուց հետո Հայաստանի Հանրապետությունը կլինի առավել անվտանգ»:
Փաստաթղթում անվտանգության սպառնալիքները ձևակերպելիս հաշվի են առնվել ղարաբաղյան հակամարտության կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարգավորման կամ չկարգավորման հնարավոր տարբերակները:
Համաձայն սահմանված ընթացակարգի` պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքներն ամփոփող Հանրային իրազեկման փաստաթուղթը առաջիկայում կներկայացվի հանրության ուշադրությանը:

Заседание межведомственной комиссии, координирующей работы стратегического пересмотра обороны
23 Марта, 2011 00:0023-го марта в Министерстве обороны РА состоялось заседание межведомственной комиссии, координирующей работы стратегического пересмотра обороны. С докладами выступили секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян и министр обороны Сейран Оганян. В ходе заседания был обсужден проект Документа по информированию общественности, обобщающего результаты стратегического пересмотра обороны.
Секретарь Совета национальной безопасности в своем выступлении отметил, что в документе по информированию общественности “О результатах стратегического пересмотра обороны РА” представление оборонных и военных проблем осветит задачи и перспективы до сих пор не очень понятной для общества сферы.
Министр обороны выразил удовлетворение результатами процесса стратегического пересмотра обороны, отметив, что несмотря на то, что процесс стратегического пересмотра обороны был осуществлен в условиях подчеркнутой секретности, однако сегодня, посредством Документа по информированию общественности, можем информировать общественность РА, а также международное сообщество о ряде осуществленных и запланированных реформ в системе обороны РА, взаимосвязывая их с оценкой угроз и наличных средств.
О проделанной работе с докладом выступил первый заместитель министра обороны Д. Тоноян, отметив, что Документ по информированию общественности, где представлены все возможные угрозы национальной безопасности РА и методы их нейтрализации, показывает, что “после завершения стратегического пересмотра обороны, обеспечения соответствующими средствами и претворения в жизнь разработанных и утвержденных документов стратегического планирования Республика Армения будет более безопасной”.
При оформлении угроз безопасности в документе были учтены возможные варианты краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного урегулирования карабахского конфликта или его не урегулирования.
Согласно установленной процедуре, Документ по информированию общественности, обобщающий результаты стратегического пересмотра обороны, в ближайшее время будет представлен вниманию общественности.