ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին
11 Մարտի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում մարտի 10-ին հանդիպել է Եվրամիության արտաքին գործողությունների ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի համար պատասխանատու ստորաբաժանման կառավարիչ-տնօրեն Միրոսլավ Լայչակին և տնօրեն Գունար Վիգանդին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցեր, երկուստեք կարևորվել է փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումների լիարժեք կիրառման անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, պաշտպանության նախարարը անթույլատրելի է համարել մարտի 5–ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռքբերված պայմանավորվածություններից հետո շփման գծում Ադրբեջանի կողմից վարվող դիպուկահար և անկանոն կրակը: Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից անպատասխանատու հայտարարությունների և շահարկումների արդյունքում հրահրված միջադեպերի պատճառով աճում է զոհերի թիվը:
Եվրամիության պաշտոնյաները չափազանց կարևորել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը` պատրաստակամություն հայտնելով գործնական աջակցություն ցուցաբերել փոխվստահության մթնոլորտի բարելավման ուղղությամբ:

Министр обороны РА встретился с официлаьными лицами ЕС
11 Марта, 2011 00:00Министр обороны РА Сейран Оганян в рамках визита в Брюссель 10-го марта встретился с управляющим директором подразделения, ответственного за Европу и Центральую Азию Службы внешних действий Евросоюза Мирославом Лайчаком и директором Гунаром Вигандом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с региональной безопасностью и мирным урегулированием Нагорно-Карабахского конфликта, обе стороны отметили важность и необходимость полного применения мер по укреплению взаимодоверия.
В частности, министр обороны признал недопустимым ведение снайперского и беспорядочного огня на линии соприкосновения после достигнутых договоренностей между президентами Армении и Азербайджана 5-го марта. Министр отметил, что из-за спровоцированных инцидентов, в результате безответственных заявлений и манипуляций со стороны Азербайджана, растет число жертв.
Официальные лица Евросоюза отметили чрезвычайную важность мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и выразили готовность оказать практическое содействие в направлении улучшения атмосферы взаимодоверия.