ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին
11 Մարտի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում մարտի 10-ին հանդիպել է Եվրամիության արտաքին գործողությունների ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի համար պատասխանատու ստորաբաժանման կառավարիչ-տնօրեն Միրոսլավ Լայչակին և տնօրեն Գունար Վիգանդին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցեր, երկուստեք կարևորվել է փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումների լիարժեք կիրառման անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, պաշտպանության նախարարը անթույլատրելի է համարել մարտի 5–ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռքբերված պայմանավորվածություններից հետո շփման գծում Ադրբեջանի կողմից վարվող դիպուկահար և անկանոն կրակը: Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից անպատասխանատու հայտարարությունների և շահարկումների արդյունքում հրահրված միջադեպերի պատճառով աճում է զոհերի թիվը:
Եվրամիության պաշտոնյաները չափազանց կարևորել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը` պատրաստակամություն հայտնելով գործնական աջակցություն ցուցաբերել փոխվստահության մթնոլորտի բարելավման ուղղությամբ:

11 March, 2011 00:00During his visit to Brussels on 10 March ARM Minister of Defence Seyran Ohanyan met Managing Director for Europe and Central Asia of the European External Action Service Miroslav Lajčák and director Gunnar Vigand.
During the Meeting they discussed issues on regional security and the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict. Both sides underlined the importance of the need to fully realize mutual trust enforcement activities.
Particularly, Mr. Ohanyan found it intolerable that the Azerbaijani side continues its sniper and random firings towards Armenia after the agreement reached between the presidents of Armenia and Azerbaijan on 5 March. The Minister stated that because of the incidents resulted by the unaccountable announcements and abuses from the Azerbaijani side, the number of casualties increases.
The EU Officials attached high importance to the peaceful settlement of the NKR conflict, expressing readiness to provide support towards improving the mutual trust environment.