ՀՀ ԱԺ-ում ԱԱՌ-ի նախագծի բաց հասարակական լսումներ
ՀՀ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄՇԱԿՄԱՆ ՄԻՋԳԵՐԱՏԵՍՉԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐ, ՆԱԽԱԳԾԻ ԳԻՏԱԿԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ, ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԴՈԿՏՈՐ
Մեծարգո Ազգային ժողով
Հարգելի պարոն Նախագահ
Հարգելի պարոն Նախարար
Հարգելի տիկնա’յք և պարոնա’յք
Թույլ տվեք համառոտ ներկայացնել Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման գործընթացն ու մեթոդաբանությունը:
Գլխավոր քաղաքական փաստաթղթի նախագիծը մշակվել է Միջգերատեսչական հանձնաժողովի 28 անդամների և նրանց աջակցող տասնյակ փորձագիտական խմբերի երկարատև կոլեկտիվ ջանքերով:
Մի քանի խոսք Հանձնաժողովի մասին:
Այն ստեղծվել է անցած տարի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կարգադրությամբ և Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի ու Պաշտպանության նախարարի առաջարկությամբ: Հանձնաժողովը կազմված է նախարարների տեղակալներից ու կարգավիճակով նրանց համարժեք անձանցից, որոնք զբաղվում են իրենց ենթակա գերատեսչական ոլորտների կայուն և անվտանգ զարգացման խնդիրներով, ինչպես նաև Ազգային ժողովի պատգամավորներից: Հանձնաժողովի անդամների մոտ կեսն ունի դոկտորի կամ թեկնածուի գիտական աստիճան, նրանց թվում` երկու ակադեմիկոս: Հանձնաժողովի կազմում են չորս գեներալ, դեսպանի և լիազոր նախարարի կարգ ունեցող երկու դիվանագետ: Հանձնաժողովի նախագահը ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության համակարգերի ստեղծողներից ու ղեկավարներից է: Առաջին նիստի ժամանակ նա Հանձնաժողովին կողմնորոշում տվեց հավատարիմ լինելու պրոֆեսիոնալության, թափանցիկության ու ժողովրդավարության սկզբունքներին: Առանձնակի նշանակություն էր տրվում մի բարդ խնդրի լուծմանը. այն է` Հանձնաժողովի անդամների մեթոդաբանական համատեղելիության ապահովմանը, քանի որ նրանք ներկայացնում են 19 տարբեր գերատեսչություններ: Տվյալ խնդրի լուծման գործում մեծ դեր խաղացին Ռուսաստանի նախագահին առընթեր Պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայի փորձագետների հետ կայացած խորհրդատվությունները: Անգնահատելի էր նաև ամերիկացի գործընկերների օգնությունը. մեր խնդրանքով ԱՄՆ-ի Պաշտպանության ազգային համալսարանի բարձրակարգ մասնագետները Միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամների համար Երևանում կազմակերպեցին մեթոդաբանական սեմինար:
Հայաստանի համար նման համապետական քաղաքական առաջին փաստաթղթի մշակման և Հանձնաժողովի աշխատանքների կազմակերպման ժամանակ անհրաժեշտ եղավ հաշվի առնել այն փաստը, որ մեր հանրապետությունում չկա անվտանգության ոլորտում ձևավորված գիտական դպրոց: Հայաստանի գիտական հանրությունում կան քիչ թվով փորձագետներ, որոնք մասնագիտացած են անվտանգության բնագավառի առաջավոր արտասահմանյան դպրոցներում:
Այսօրվա այս բաց հասարակական քննարկման հարգելի մասնակիցներին հայտնի է, որ միայն եզակի հայ մասնագետների է հաջողվել հաստատել իրենց մասնագիտական բարձր կարգը անվտանգության ոլորտի մասնագիտացված գիտական խորհուրդներում: Այդ իրողության հաշվառմամբ Ազգային անվտանգության ռազմավարության մասնագիտական հենքի մշակումը գերազանցապես հիմնվել է այն փորձագիտական ներուժի վրա, որը անկախության տարիներին ձևավորվել է այսպես կոչված անվտանգության շրջանակի գերատեսչություններում: Խոսքը պաշտպանության նախարարության, արտգործնախարարության և մի շարք այլ գերատեսչությունների այն փորձագետների մասին է, որոնք մասնագիտացել էին ճանաչված արտասահմանյան կենտրոններում:
Այսօր մենք հրապարակում ենք այն փաստը, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը ազգային անվտանգության հայեցակարգի մշակմամբ փակ ծառայողական կարգով զբաղվում է դեռ 1992 թվականից: Այդ աշխատանքը գործնականում սկսվել է անկախ Հայաստանի Զինված ուժերի ստեղծման առաջին իսկ օրերից և ընթացել է այսպես կոչված «պերեստրոյկայից» հետո ժողովրդավարացող Ռուսաստանում տեղի ունեցող անցումային քաղաքական զարգացումներն իմաստավորող առաջադեմ փորձագետների հետ սերտ համագործակցությամբ: Շնորհակալական խոսքի են արժանի ՌԴ ԱԳՆ-ի Դիվանագիտական ակադեմիայի` միջազգային հարաբերությունների հետազոտման մեթոդաբանության կենտրոնի և Կառավարման ռուսաստանյան ակադեմիայի մասնագետները, որոնք այդ շրջանում համագործակցություն էին ծավալել Հարվարդի և Յելի համալսարանների իրենց գործընկերների հետ: Մենք սերտորեն գործակցել ենք նաև Ռուսաստանի Գերագույն շտաբի Ակադեմիայի ռազմաքաղաքական գիտությունների ամբիոնի, ինչպես նաև Ռուսաստանյան ռազմագիտական ակադեմիայի մասնագետների հետ:
2000 թ., երբ Սերժ Սարգսյանը ազգային անվտանգության նախարարությունից վերադարձավ պաշտպանության նախարարություն, նրա հանձնարարությամբ սկսվեց «Հայաստանի Հանրապետության ռազմական քաղաքականության հիմունքները. ազգային անվտանգության ռազմաքաղաքական տեսանկյունը» ծառայողական փաստաթղթի նորացումը:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարը, տիրապետելով ազգային անվտանգության հայեցակարգի մշակման ռուսաստանյան մեթոդաբանությանը, հեռատեսորեն որոշեց ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի առաջատար հետազոտական կենտրոնների միջոցով ընդարձակել անվտանգության բնագավառում մեր գերատեսչությունում կուտակված տեսական-մեթոդաբանական գիտելիքների հորիզոնը: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մասնագետները ԱՄՆ-ի Պաշտպանության ազգային համալսարանում, ՌԷՆԴ կորպորացիայում և Ջ. Մարշալի անվան կենտրոնում գիտական ստաժավորման միջոցով յուրացրեցին համապատասխան արևմտյան ծրագրերը:
Սակայն դա ամենևին էլ չի նշանակում, թե հայկական փաստաթուղթը պատճենված է ամերիկյան կամ ռուսաստանյան բնօրինակից: Եվ այս հարցի պատասխանը հույժ սկզբունքային է: Հայաստանի միջգերատեսչական հանձնաժողովի ղեկավարն ընդունեց միակ ճիշտ որոշումը: Նա ելավ այն փաստից, որ յուրաքանչյուր երկրի համար անվտանգության միջավայրը, ազգային շահերն ու նպատակները, ռեսուրսները և ազգային անվտանգության ապահովման նպատակով դրանց օգտագործման գերակայությունները անկրկնելի են: ՈՒստի և մեր հանձնաժողովը ձեռնամուխ եղավ ազգային անվտանգության փաստաթղթի ինքնուրույն մշակմանը:
Մամուլում փաստաթուղթը տարբեր կերպ են անվանում` ազգային անվտանգության «ռազմավարություն» կամ «հայեցակարգ»` երբեմն կարևորություն չտալով այդ երկու մոտեցումների տարբերման էությանը: Այդ տարբերությունը պայմանավորված է փաստաթղթերի մշակման եվրոպական կամ ամերիկյան մեթոդաբանությունների նախընտրությամբ: Մեր Հանձնաժողովը մշակել է ոչ թե Հայեցակարգ, այլ Ռազմավարություն: Եվ ես անհրաժեշտ եմ համարում տալ հակիրճ պարզաբանում:
Եվրոպական ավանդույթը ենթադրում է ազգային անվտանգությանը վերաբերող գլխավոր քաղաքական փաստաթղթերի երկքայլ մշակում: Առաջին փուլում մշակվում է «Հայեցակարգը», որը առավելապես պատասխանում է «ի՞նչ» հարցին, հետո նրա հիման վրա մշակվում է «Ռազմավարությունը», որը կոչված է պատասխանելու «ինչպես» հարցին:
Ամերիկյան մեթոդաբանությունը ենթադրում է «ի՞նչ» և «ինչպե՞ս» հարցերին պատասխանների որոնման նկատմամբ համակարգային մոտեցում: Հայաստանն ընտրել է Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման այդ դինամիկ մոդելը, որը նպատակաուղղված է ոչ միայն անվտանգությանը վերաբերող հայացքների համակարգմանը և սպառնալիքների ու դրանց հետմղման ուղղությունների շուրջ տեսական դատողություներին, այլև ժողովրդավարական բարեփոխումների միջոցով հայ հասարակության անվտանգ զարգացման ապահովման համար ծավալվելիք գործունեության և դրա գերակայությունների նախանշմանը:
Բովանդակության տեսակետից Ռազմավարությունը նպատակաուղղված է անվտանգային կողմնորոշումների բազմավեկտոր հաշվեկշռին, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհով հասարակության փոխակերպմանը և միջազգային հանրությանն ինտեգրմանը: Փաստաթղթի այս առանձնահատկությունը նշվել է Վաշինգտոնում, Բրյուսելում և Մոսկվայում կայացած ակադեմիական փորձարկումների ժամանակ: Սկզբունքորեն կարևոր պետք է համարվի նաև Հանձնաժողովի Նախագահի պահանջը` փաստաթղթի ստեղծման ժամանակ դուրս չգալ պրոֆեսիոնալիզմի և վերկուսակցականության շրջանակներից:
Մյուս առանձնահատկությունն այն է, որ Հանձնաժողովի կողմից զուգահեռաբար մշակվում էին փոխպայմանավորված և օրգանապես փոխկապված Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը և Հայաստանի Հանրապետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում Ազգային անվտանգության ռազմավարության իրացման գերատեսչական ծրագրերի թղթապանակը: Այսպիսով` բոլոր նախարարությունները, Միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում մասնակցելով միասնական Ռազմավարության մշակմանը, որպես դրա արդյունք այսօր ունեն այդ ծրագրերի նախագծերը: Նախապատրաստական փուլում ռազմավարության մշակման հիմք են հանդիսացել ռուսաստանյան գործընկերների հետ համագործակցությամբ կատարված բազմամյա ծառայողական մշակումների արդյունքների համակարգումը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի Պաշտպանության ազգային համալսարանի Ազգային անվտանգության դպրոցում պաշտպանված տեսական-մեթոդաբանական բնույթի «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակումը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգության ճարտարապետության համատեքստում» մեր մենագրային հետազոտությունը:
Իսկ փաստաթղթի միջգերատեսչական մշակման հիմք հանդիսացավ ՀՀ Պաշտպանության նախարարի «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության ուղենիշները» զեկույցը: Մոսկվայի, Վաշինգտոնի և Բրյուսելի փորձագետները նախարարի այդ զեկույցը գնահատել են որպես հիմնավոր մասնագիտական նյութ և երաշխավորել են այն օգտագործել որպես Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման հիմք: Ինտերնետի միջոցով հրապարակվող նիստերի ժամանակացույցի համաձայն Նախագծի բաժինները քննարկվել են կրկնակի անգամ` նախ զեկույցի հիմնական տեքստին վրադրվող առաջարկությունների խճանկարի ձևավորման, ապա լրախմբագրված նախագծի համախմբման փուլերում:
Հանձնաժողովի աշխատանքը ապացուցեց նրա կազմի շրջանակներում փոխադարձ խորհրդատվությունների արդյունավետությունը, հատկապես` սահմանային միջգիտաճյուղային պրոբլեմների և դրանց ինտերակտիվ լուծման ուղիների բացահայտման տեսակետից: Յոթ նիստերի ընթացքում Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրեցին 615 առաջարկություն: Դրանց վերլուծությունն ու տեքստի մեջ ներմուծումը կատարվում էին Հանձնաժողովի անդամների հետ կոլեկտիվ փորձագիտական խորհրդատվություններից հետո: Հարկ է նշել այն արհեստավարժությունն ու հավաքական արդյունքում որակյալ ներդրման համար անձնական բարձր պատասխանատվությունը, որոնք դրսևորեց Հանձնաժողովի անդամների մեծ մասը: Պետք է նաև պատշաճը մատուցել Նախագահի կողմից ցուցաբերված հանդուրժողականությանն ու մասնակիցների համախմբման ուղղությամբ նրա գործադրած ջանքերին, որոնց շնորհիվ սիներգիկ կարգով համադրվում էր կարծիքների բազմազանությունը, որը որոշ դեպքերում գերատեսչությունների շահերի միջև եղած օբյեկտիվ հակասությունների անդրադարձն էր:
Հանձնաժողովի նախագահը աշխարհի առավել հեղինակավոր մասնագիտական կենտրոններում բաց վերկուսակցական գիտական բանավեճի արդիական ստանդարտները գերադասեց ոչ մասնագետների շրջանում հնարավոր քաղաքական կանխակալ քննարկումներից: Խոսքը վերաբերում է փորձարկումների մոդելին, որը համախումբ ձևով արտացոլում է Հայաստանի անվտանգության բազմավեկտոր քաղաքականության էությունը. և’ Մոսկվա, և’ Վաշինգտոն, և’ Բրյուսել: Ընդսմին այդ փորձարկումների ոչ տրիվիալ մոդելի ընտրության մասին նախապես տեղեկացվել էին մեր բոլոր գործընկերները: Գոհունակությամբ պետք է նշել, որ արտաքին փորձարկումների կազմակերպման վերաբերյալ մեր Հանձնաժողովի նախագահ Սերժ Սարգսյանի խնդրանքին պատրաստակամությամբ արձագանքեցին և’ ԱՄՆ-ի պաշտպանության քարտուղարը, և’ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, և’ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությունը:
Փաստաթղթին տրված գնահատականների ընդհանուր պատկերը հետևյալն է. ԱՄՆ-ի Պաշտպանության ազգային համալսարանի Ակադեմիական կոմիտե` «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման միջգերատեսչական գործընթացը և արդյունքը համապատասխանում են արդիական մեթոդաբանական ստանդարտներին», ՌԴ Նախագահին առընթեր Պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայի ազգային անվտանգության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնների միացյալ փորձագիտական խումբ` «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության նախագիծը միջգերատեսչական հանձնաժողովի համակարգված ջանքերի հասուն արգասիքն է», ՆԱՏՕ-ի անդամ-եվրոպական պետությունների անվտանգության գծով միջազգային խորհրդատվական խումբ` «Փաստաթղթի նախագիծը գիտական առումով համակողմանիորեն հիմնավորված է»: Մեծ արժեք են ներկայացնում այդ մասնագիտական դպրոցների կողմից հանձնաժողովին ներկայացված առաջարկությունները: Կարևոր է նշել, որ դրանք արվել են սոսկ որպես խորհուրդներ` հստակ ըմբռնումով, որ ազգային քաղաքական փաստաթղթի մշակումը Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների պատասխանատվության գործն է:
ՈՒշադրության են արժանի նաև Երևանի պետական համալսարանի գիտխորհրդի և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության ընդլայնված նիստերում կայացած բաց քննարկումները:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի վերլուծական-համադասող ու խմբագրական օղակի դերն ստանձնել է զորավար Դրաստամատ Կանայանի անվան նորաստեղծ Ինստիտուտը: Այստեղ Հայաստանի Հանրապետության ազգային շահերի տեսանկյունից վերլուծվում և ի մի են բերվում ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շրջանների առաջարկները, ապա` ներկայացվում հանձնաժողովին: Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակումը լավագույն գործիքն է ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ասպարեզում Ինստիտուտի ապագա գործունեության տրամաչափը որոշելու համար: Որպես Հանձնաժողովի գործադրած ջանքերի մեկ այլ արգասիք ես կնշեի Ազգային անվտանգության խորհրդի գործունեության մոդելի գործնական փորձարկումները: Միջգերատեսչական գործընթացները ղեկավարող Նախագահին հաջողվեց համազգային և գերատեսչական մասշտաբների ռազմավարական փաստաթղթերի միասնական փաթեթի մշակման ընթացքում էապես հստակեցնել ազգային անվտանգության խորհրդի գործունեության հնարավոր մոդելը: Իհարկե, ռազմավարության նախագծի արտաքին փորձարկումների կարևոր գործառույթ էր Վաշինգտոոնի, Մոսկվայի ու Բրուսելի գործընկերների հետ ակադեմիական մասնագիտական բանավեճի ձևաչափով քաղաքական ազդակների /մեսիջների/ փոխանակումը ազգային անվտանգության առավել զգայուն հարցերի շուրջ: Հարգելի գործընկերներ, թույլ տվեք առաջարկ անել քննարկվող փաստաթղթի գործադրման վերաբերյալ: Իմ համոզմամբ, Ռազմավարությունն օրենքի փոխակերպելու դեպքում այն կվերածվի մի նորմատիվային զսպաշապիկի, որով կկաշկանդվի հայոց պետականության ու քաղաքացիական հասարակության ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքում ոչ միայն պետական, այլև ոչ կառավարական սուբյեկտների քաղաքական գործունեությունը: Այս կապակցությամբ առաջարկում եմ նորմատիվ ակտերի մասին գործող Օրենքում կատարել համապատասխան փոփոխություն:

Открытые Общественные Слушания Проекта СНБ В НС РА
СЕКРЕТАРЬ МЕЖВЕДОМСТВЕННОЙ КОМИССИИ ПО РАЗРАБОТКЕ СТРАТЕГИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РА, НАУЧНЫЙ РУКОВОДИТЕЛЬ ПРОЕКТА, ДОКТОР ПОЛИТИЧЕСКИХ НАУК
Многоуважаемое Национальное собрание
Уважаемый г-н Председатель Национального Собрания
Уважаемый г-н Министр
Уважаемые дамы и господа,
Позвольте кратко доложить о процессе и методологии разработки Стратегии национальной безопасности Межведомственной комиссией, созданной в прошлом году Президентом Республики Армения по предложению Секретаря Совета национальной безопасности и Министра обороны.
Несколько слов о Комиссии.
Проект главного политического документа подготовлен продолжительными коллективными усилиями 28 членов Межведомственной комиссии и поддерживающих их десятков экспертных групп. Комиссия была сформирована из замминистров и их эквивалентов, занимающихся задачами, отражающими проблемы устойчивого и безопасного развития подведомственных сфер, а также депутатов Национального Собрания. Около половины из членов Комиссии имеют звания докторов и кандидатов наук, среди них два академика. В составе Комиссии четыре генерала, два дипломата с рангами посла и полномочного министра. Председатель Межведомственной Комиссии является одним из создателей и руководителей системы безопасности РА и НКР. В своем постановочном брифинге он на первом заседании сориентировал Комиссию на приверженность принципам профессионализма, прозрачности и демократичности в процессе разработки документа. Особое значение было придано решению весьма непростой задачи - обеспечению методологической совместимости членов Комиссии, представлявших 19 различных ведомств. В решении данной задачи большую роль сыграли консультации с экспертами Российской Академии государственной службы при Президенте РФ. Неоценимую помощь оказали американские коллеги: в Ереване по нашей просьбе для замминистров и эквивалентных должностных лиц - членов Межведомственной комиссии был проведен методологический семинар высококвалифицированными специалистами из Национального Университета Обороны США.
При разработке первого для Армении подобного документа общеполитического масштаба и организации работы Комиссии приходилось считаться с фактом отсутствия в нашей республике научной школы в области науки о безопасности. В академическом сообществе Армении мало также экспертов, получивших специализацию в ведущих зарубежных безопасностных школах. Все уважаемые участники сегодняшнего открытого общественного обсуждения знают, что лишь единицы из армянских специалистов подтвердили свою профессиональную квалификацию в научных советах, специализированных в области безопасности. Исходя из данных реалий, разработка профессиональной основы будущей Стратегии национальной безопасности преимущественно опиралась на экспертный потенциал, накапливаемый в годы независимости ведомствами так называемого безопасностного круга. Речь идет о специалистах Минобороны, Министерства иностранных дел и ряда других ведомств, получивших квалификацию в общепризнаных специализированных зарубежных профессиональных центрах.
Сегодня мы можем придать гласности тот факт, что Министерство обороны Армении в служебном режиме занимается разработкой Концепции национальной безопасности с 1992 года. Данная работа началась практически с начала создания Вооруженных сил независимой Армении - в тесном сотрудничестве с прогрессивными экспертами, осмыслявшими стратегию переходных политических процессов в постперестроечной демократической России. Признательности заслуживают русские коллеги из Центра методологии исследования международных отношений Дипломатической академии МИД РФ, Российской академии управления, плодотворно сотрудничавшие в тот период с коллегами из Гарвардского и Йельского университетов в области политологии переходных процессов. Были полезны контакты с экспертами кафедры военно-политичесских наук Академии Генштаба России, а также Российской Академии военных наук. Обновление служебного документа министерства обороны "Основы военной политики Республики Армения: военно-политический аспект национальной безопасности" развернулось с 2000 года, после возвращения Сержа Саркисяна из Министерства национальной безопасности на должность руководителя оборонного ведомства.
Владея российской методологией разработки концепции национальной безопасности, Министр обороны Армении решил расширить горизонт теоретико-методологических знаний нашего ведомства в области национальной безопасности в ведущих исследовательских центрах США и Европы. Посредством академической стажировки специалистами Минобороны Армении по-дальновидному были освоены также западные программы в Национальном Университете Обороны США, Корпорации РЭНД и Центре имени Дж. Маршалла.
Однако это не значит, что армянский документ скопирован с американского или российского оригинала. И ответ на данный вопрос принципиален. Руководитель Межведомственной комиссии Армении принял неоспоримо верное решение. Он исходил из того факта, что безопасностная среда, национальные интересы и цели, ресурсы и приоритеты по их использованию в целях обеспечения национальной беопасности для любой страны уникальны. Поэтому наша Комиссия, пользуясь наиболее передовыми методологическими наработками мира, консультациями ведущих профессиональных школ России и Запада, развернула единственно верную, а именно - самостоятельную разработку национального безопасностного документа.
В прессе документ называют по-разному: "концепция" или "стратегия" Национальной безопасности, иногда не придавая значения сути этих двух разнящихся подходов. Наша Комиссия разрабатывала Стратегию, но не Концепцию. Объяснение же данному разночтению кроется в предпочтении европейской или американской методологии в разработке документов. И я считаю необходимым дать этому краткое разъяснение.
Европейская традиция предполагает двухшаговую разработку главных политических документов по национальной безопасности. На первой стадии разрабатывается "Концепция", которая, как свидетельствуют европейские эксперты, преимущественно отвечает на вопрос "Что?". Затем на базе "Концепции" разрабатывается "Стратегия", которая призвана отвечать на вопрос "Как?" Современная американская методология разработки Стратегии национальной безопасности предполагает применение системного подхода к поиску ответов на оба вопроса - "Что" и "Как". Армения выбрала данную динамичную модель разработки Стратегии национальной безопасности, нацеленную не только на систематизацию взглядов и теоретизирование вокруг идей об угрозах и направлениях их парирования, но и на деятельность и ее приоритеты по обеспечению безопасного развития армянского общества посредством демократических реформ.
С точки зрения содержания документа специфика заключается в нацеленности Стратегии на многовекторный баланс безопасностных ориентаций, а также трансформирование общества путем демократических реформ и интегрирования в международное сообщество. Данная особенность документа была отмечена на академических апробациях в Вашингтоне, Брюсселе и Москве. Академический Комитет Национального Университета Обороны США в качестве системообразующих параметров Стратегии назвал именно эти две идеи: многовекторный баланс безопасностных ориентаций, а также демократическое реформирование общества. Принципиально важным следует считать установку Председателя на создание профессионального надпартийного документа.
Другая особенность в том, что Комиссией параллельно разрабатывались два взаимообусловленных и органично взаимосвязанных продукта: Стратегия национальной безопасности и портфель ведомственных программ по обеспечению реализации Стратегии национальной безопасности во всех сферах жизнедеятельности Республики Армения. Итак, сегодня все министерства Армении в результате участия в разработке единой Стратегии в составе Межедомственной комиссии имеют проекты ведомственных программ по реализации данной стратегии в конкретных сферах жизнедеятельности армянского государства.
Позвольте пользуясь возможностью проинфромировать широкую общественность о том, что легло в основу межведомственной разработки проекта документа. На подготовительном этапе разработки велись на основе систематизации продуктов многолетних служебных наработок в сотрудничестве с российскими партнерами; защищенное в Школе национальной безопасности Национального Университета Обороны США наше монографическое исследование теоретико-методологического характера "Разработка национальной безопасности Республики Армения в контексте архитектуры региональной безопасности Южного Кавказа". Основой же межведомственной разработки документа стал доклад министра обороны Армении "Основные направления Стратегии национальной безопасности Республики Армения". Экспертами из Москвы, Вашингтона и Брюсселя доклад министра был оценен как фундированный профессиональный материал и рекомендован в качестве базового текста для межведомственной разработки Стратегии национальной безопасности Армении.
Согласно оглашенному в интернете календарю заседаний разделы Проекта рассматривались дважды - как на этапе мозаики предложений, наложенных на базовый текст доклада, так и на этапе консолидации доредактированного проекта. Работа Комиссии доказала эффективность взаимных консультаций среди ее состава особенно с точки зрения выявления пограничных междисциплинарных проблем и путей их интерактивного разрешения. Данный процесс велся с использованием современных компьютерных технологий и традиционных методов документирования.
В процессе проведения семи заседаний членами Комиссии было представлено 615 предложений. Их анализ и включение в текст проводились в результате коллективных взаимных экспертных консультаций с членами Комиссии.
Председатель Комиссии предпочел современный стандарт открытой надпартийной профессиональной полемики в наиболее авторитетных профессиональных центрах мира возможным политически предвзятым дискуссиям среди неспециалистов. Речь идет о выборе конфигурации апробаций, в совокупности отображающих сущность многовекторной безопасностной политики Армении: и Москва, и Вашингтон, и Брюссель. Притом, о сделанном выборе нетривиальной, сложной модели апробаций были заранее уведомлены все наши партнеры: московские, вашингтонские и брюссельские. С большим удовлетворением следует отметить, что в ответ на официальные просьбы по организации внешних апробаций Председателя нашей Комиссии Сержа Саркисяна с готовностью откликнулись Секретарь по Обороне США, Секретарь Совбеза РФ, а также руководство НАТО.
Краткий обзор оценок таков: Академический комитет Национального Университета Обороны США - "межведомственный процесс разработки Стратегии национальной безопасности Республики Армения и ее продукт соответствуют современным методологическим стандартам"; Совместная экспертная группа кафедр Национальной безопасности и Международных отношений РАГС при Президенте РФ - "Проект Стратегии национальной безопасности Республики Армения является зрелым продуктом систематизированных усилий Межведомственной комисии"; Международная советническая группа по безопасности европейских стран-членов НАТО - "Проект документа всесторонне научно обоснован". Большую ценность представляют рекомендации, представленные Комиссии данными профессиональными школами. Важно отметить, что предложения делались в рекомендательном ключе с пониманием того, что разработка национального политического документа - дело ответственности властей Республики Армения. Особого внимания заслуживают открытые обсуждения на расширенных заседаниях Ученого совета Ереванского Университета и Президиума Академии Наук.
Роль аналитико-координационного и редакционного звена Межведомственной комиссии играет недавно учрежденный Институт имени генерала Драстамата Канаяна. Именно здесь с позиций национальных интересов Республики Армения анализируются и обобщаются как внутренние, так и внешние рекомендации с представлением предложений Комиссии. Вместе с тем разработка Стратегии национальной безопасности Республики Армения является лучшим инструментом для калибровки будущей деятельности Института в области национальных стратегических исследований.
Другим продуктом усилий Комиссии я бы назвал прикидку модели деятельности Совета национальной безопасности, апробированную на практике межведомственного сотрудничества в процессе сопряжения разработки единого портфеля стратегических документов общенационального и ведомственного масштаба. Председателю, управляющему межведомственным процессом, удалось вместе с коллегами из Комиссии в значительной мере продвинуть понимание постановки деятельности Совета национальной безопасности на регулярную и практическую основу.
Разумеется, весьма важной функцией внешних апробаций проекта Стратегии являлся обмен мессиджами в формате академической профессиональной полемики по наиболее чувствительным аспектам национальной безопасности с партнерами.
Уважаемые коллеги, позвольте сделать предложение по вводу в действие обсуждаемого документа. В случае трансформировния Стратегии в Закон последний станет смирительной рубашкой для политичесского поведения как гоосударственных, так и неправительственных субъектов в процессе демократического реформирования армянского государства и гражданского общества. В связи с этим предлагаю внести соответствующее изменение в действующий Закон о нормативных актах.