Գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանի ողջույնի խոսքը Օշականի ճակատամարտի 180-ամյակի առթիվ
ՀՀ զինված ուժերի ողջ անձնակազմի, պաշտպանության նախարարի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Օշականի ճակատամարտի 180-ամյակի առթիվ:
Այսօր ես կանգ չեմ առնի պատմական փաստերի և տարեթվերի վրա, քանի որ դրանց մասին արդեն խոսվեց նախորդ ելույթներում:
Օշականի ճակատամարտը, որին ռուսական կողմից մասնակցել են բազմաթիվ հայ աշխարհազորայիններ, ռուս զենքի հաղթանակի և հայ-ռուսական դարավոր զինվորական եղբայրության վառ օրինակներից է:
Օշականի ճակատամարտում ոչ միայն տարանք հերթական հաղթանակ հակառակորդի հանդեպ, այլև փրկվեց Էջմիածնի եկեղեցին` հայկական քրիստոնեական հավատքի և հոգևոր բնօրրանը:
Հայ ժողովուրդն ամեն անգամ այս հիշարժան օրը հարգանքի տուրք է մատուցում ռուս մարտիկներին` երախտագիտությամբ հիշելով նրանց մարտական սխրանքները հայկական հողում, որը հարազատ մոր պես ընդունեց ռուս քաջ մարտիկների աճյունները: Ահա թե ինչու է այն թանկ ու սուրբ և° հայերիս, և° ռուսների համար: Սա վառ վկայությունն է մեր սուրբ հողի հավերժության և երկու ժողովուրդների բարեկամության:
Այս հուշարձանն իր բնույթով բացառություն չէ. ռուս-հայկական եղբայրությանը նվիրված թանգարան Աբովյանում, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Գրիբոյեդովի արձանը Երևանում, Պուշկինի լեռնանցքը Վանաձորում: Այս շարքը կարելի է շարունակել:
Ռուս-հայկական եղբայրության տեսանկյունից այս ճակատամարտը ևս բացառություն չէր. այն իր արմատներով հասնում է մինչև 10-11-րդ դդ.` Կիևյան Ռուսաստան: Հեռավոր` 1826-1828թթ. պատերազմի ժամանակ թշնամու թիկունքում մնաց շրջափակված Շուշին, որի` երկու ամիս տևած հերոսական և հաղթական պաշտպանությունը մեծ դեր խաղաց թշնամու ծրագրերի խափանման և մեր փառավոր հաղթանակի գործում: Արևելյան Հայաստանի ազատագրումից հետո էլ ռուս-հայկական եղբայրությունը զարգացում ապրեց: Հատկապես ուզում եմ ընդգծել Շուշիի դերը 1992-94թթ. Լեռնային Ղարաբաղի ազատագրական պայքարում: Այս, ինչպեսև մյուս պատերազմներում, Շուշիի ազատագրումը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի արդար պայքարի հաղթական ավարտի սկիզբը:
Ռուսաստանի վարած հաջորդ բոլոր պատերազմներին, լինի դա Կովկասում, թե Եվրոպայում` ներառյալ առաջին և երկրորդ համաշխարհային պատերազմները, հայերը մասնակցել են և´ որպես զինվորներ, կամավորներ, և´ որպես գեներալներ, մարշալներ, ծովակալներ: Եվ մարտնչել են նրանք ոչ թե ստիպողաբար, այլ սրտի կանչով և հանուն հայրենիքի:
Այսօր Ռուսաստանը և Հայաստանը ռազմավարական դաշնակիցներ են, և այդ դաշինքն ամրապնդված է ռուս և հայ զինվորների` կռվի դաշտերում, Օշականի ճակատամարտում թափված արյունով:
Ավարտելով խոսքս ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ հանդիսության մասնակիցներին այս փառավոր հաղթանակի առթիվ, որը պարտավորեցնում է բոլորիս աչքի լույսի պես պահել և պահպանել մեր եղբայրությունը: Թող դարեր հարատևի Մեծ Ռուսաստանի և հազարամյա Հայաստանի միջև բարեկամությունը:

ВЫСТУПЛЕНИЕ НАЧАЛЬНИКА ГШ ВС РА НА МЕРОПРИЯТИИ, ПОСВЯЩЕННОМ 180-ЛЕТИЮ ОШАКАНСКОЙ БИТВЫ
Разрешите от имени министра обороны, генералов, офицеров и всего личного состава Вооружённых Сил Республики Армения, и от себя лично приветствовать Вас на этом торжественном митинге и поздравить с 180-летней победой в Ошаканской битве.
В своём слове я не остановлюсь на конкретных фактах или датах истории, так как они уже прозвучали в предыдущих выступлениях.
Ошаканское сражение, в котором с российской стороны принимали участие многие армянские ополченцы, один из ярких примеров победы русского оружия и вместе с тем русско-армянского многовекового военного братства.
В результате Ошаканского сражения не только была одержана очередная победа над противником, но и был спасен Эчмиадзинский монастырь-колыбель армянской христианской веры и духовности.
Армянский народ, с признательностью вспоминая боевые подвиги отличившихся на армянской земле русских воинов, каждый раз приносит дань уважения в этот памятный день. Армянская земля, как родная мать приняла могилы храбрых русских воинов. Вот почему она дорога и свята и для нас армян, и для русских. Это блестящее свидетельство тому, как вечна наша священная земля и дружба наших двух народов.
Этот памятник в своем роде не исключение. В городе Абовяне есть музей, посвященный русско-армянскому военному братству, в центре г. Еревана стоит памятник Грибоедову, великому другу армянского народа, Пушкинский перевал западнее г. Ванадзора. И этот список можно еще продолжить.
Эта война с точки зрения русско-армянского братства, не была каким то исключением. Она своими корнями уходит во времена Киевской Руси, 10-11 веков. В те далёкие 1826-1828 годы в период войны в тылу врага остался заблокированный город Шуши. Героическая и победоносная оборона Шуши, длившаяся два месяца, сыграла огромную роль в срыве вражеских планов и достижении славной победы. И после освобождения Восточной Армении русско-армянское братство получило дальнейшее развитие. Особенно хочу подчеркнуть роль города Шуши в Нагорно-Карабахской освободительной борьбе 1992-1994 годов. Как во всех войнах, так и в этой, освобождение города-крепости Шуши всегда символизировало начало победного конца справедливой борьбы армянского народа.
Во всех последующих войнах, которые вела Россия, будь то на Кавказе или в Европе, включая первую и вторую мировые войны, армяне участвовали в них и как рядовые солдаты, добровольцы, и как генералы, маршалы или адмиралы. И сражались они не по принуждению, а по зову сердца и за Родину.
Сегодня Россия и Армения - стратегические союзники. Этот союз скреплен кровью русских и армянских воинов, пролитой на полях сражений, на поле Ошаканской битвы. Заканчивая выступление, я еще раз поздравляю всех присутствующих с этой славной победой, которая обязывает нас всех беречь как зеницу ока наше военное братство. Пусть дружба между великой Россией и тысячелетней Арменией продолжится на многие века.