ՄԱՄԼՈ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
Ս.թ. հունվարի 29-ին Երևանում մեկնարկած «Համատեղ աղեղ և Համատեղ նիզակակիր -2008» զորավարժությունների նախնական պլանավորման համաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին և բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ – պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանը և Դաշնակցային ցամաքային բաղադրիչ ուժերի Հայդելբերգի հրամանատարության շտաբի պետի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Կլաուդիո Վերչելոտտին:Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են 25 ազգության շուրջ 110 զինվորականներ: Նրանցից 36-ը ՆԱՏՕ-ի տարբեր հրամանատարություններից են, 39-ը` արդեն իսկ զորավարժություններին մասնակցելու պատրաստակամություն հայտնած 20 պետություններից: Համաժողովի մասնակիցների թվում են ՀՀ Զինված ուժերի 35 զինծառայողներ:
Հայաստանում անցկացվելիք «Համատեղ աղեղ և Համատեղ նիզակակիր 2008» զորավարժություններին մասնակցելու հրավերք է ուղարկվել ՆԱՏՕ-ի, Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրի, Միջերկրածովյան երկխոսության ծրագրի և Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնության անդամ բոլոր երկրներին:
Այս փուլի պլանավորման աշխատանքներին` նախնական պլանավորման համաժողովին, արդեն իսկ մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել և իրենց սպաներին Հայաստան գործուղել ՆԱՏՕ-ի անդամ ութ (ԱՄՆ, Լեհաստան, Լիտվա, Կանադա, Հունաստան, Հունգարիա, Մեծ Բրիտանիա և Չեխիա), ԳՀԽ անդամ` տասնմեկ (Ալբանիա, Ավստրիա, Բելառուս, Բոսնիա-Հերցեգովինա, Հայաստան, Ղազախստան, Մոլդովա, Նախկին Հարավսլավիայի Մակեդոնիայի Հանրապետություն, Ռուսաստանի Դաշնություն, Վրաստան և Ուկրաինա) և Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնության` մեկ (Միացյալ Արաբական Էմիրություններ) երկիր:
«Համատեղ Աղեղ-2008»-ը ՆԱՏՕ/ԳՀԽ արագ արձագանքման տարրերով բազմազգ բրիգադի շտաբի կողմից խաղաղապահ գործողությունների պլանավորման և վերահսկման հրամանատարաշտաբային զորավարժություն է, որի անցկացմանը նախատեսվում է ներգրավել մոտ 350 սպա, ենթասպա, սերժանտ:
«Համատեղ նիզակակիր - 2008»-ը ՆԱՏՕ/ԳՀԽ դաշտային զորավարժություն է` բազմազգ խաղաղապահ գումարտակի մասնակցությամբ, ավելի քան 800 սպաների, ենթասպաների, սերժանտների և շարքայինների ներգրավմամբ: Երեք փուլ ունեցող այս զորավարժության օրերին իրականին մոտ իրադրություններում անցկացվող զորավարժանքները կնպաստեն անձնակազմի խաղաղապահ գործողությունների հմտությունների յուրացմանը և դրանց ընթացքում կիրառվող հետևակային հմտությունների զարգացմանը:
Համաժողովի ընթացքում կմշակվեն նաև զորավարժությունների վերաբերյալ փաստաթղթեր և հայեցակարգեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը «Համատեղ աղեղ և նիզակակիր-2008» զորավարժություններն իր տարածքում հյուրընկալելու հայտը Եվրոպայում դաշնակցային ուժերի գերագույն հրամանատարությանն է ներկայացրել 2006թ. հուլիսին, որը ՆԱՏՕ-ի կողմից պաշտոնապես բավարարվել է 2007թ. հոկտեմբերին:

29 January, 2008 00:00
On January 29th at the launch of “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” Exercises Initial Planning Conference (IPC) the Chief of the General Staff of Armenian Armed Forces-First Deputy Minister, Colonel General Seiran Ohanyan and the Deputy Chief of Staff of Allied Land Component Command Heidelberg, Brigadier General Claudio Vercellotti have had greeting and opening speeches for the participants.Overall 110 militaries of 25 nationalities took part in the conference: 36 from various NATO headquarters, 39 representatives from 20 countries who have already expressed readiness to take part in the conference and 35 from the Armenian Armed Forces.
Invitations to participate in “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” exercises were sent to the member states of NATO, Partnership for Peace (PfP), Mediterranean Dialogue (MD) and Istanbul Cooperation Initiative (ICI).
The following states have already expressed interest to take part in this phase of the planning process (IPC) and sent their officers to Armenia: 8 from NATO members (Canada, Czech Republic, Greece, Hungary, Lithuania, Poland, UK and USA), 11 from PfP programme (Albania, Armenia, Austria, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Georgia, Kazakhstan, Moldova, Russia and Ukraine) and 1 from ICI (United Arab Emirates).
“Cooperative Longbow - 2008” is a NATO/PfP Command Post Exercise (CPX) with Rapid Crisis Response Operations elements for a Multinational Brigade (MB) on the planning and management of peacekeeping operations. It is expected to have approx. 350 officers, warrant officers, and NCOs as participants.
The aim of the IPC is to develop the main exercise documents and concepts.
An application to host the “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” exercises on its territory the Ministry of Defence of the Republic of Armenia presented to the Supreme Headquarters Allied Powers Europe on the 19th of July 2006. NATO officially accepted Armenian offer to host the exercises on the 23rd of October 2007.