ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ՊԵՏ - ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ՏԵՂԱԿԱԼ ԳԵՆԵՐԱԼ-ԳՆԴԱՊԵՏ Ս.ՕՀԱՆՅԱՆԻ ՈՂՋՈՒՅՆԻ ԽՈՍՔԸ
Ս.թ. հունվարի 29-ից փետրվարի 1-ը Հայաստանում անցկացվող «Համատեղ աղեղ և համատեղ նիզակակիր-2008» զորավարժությունների նախնական պլանավորման կոնֆերանսի բացման արարողության համար29 հունվարի, 2008թ. ժամը 09:00
Հարգելի գործընկերներ
Թույլ տվեք ողջունել ձեզ և շնորհավորել բոլորիս Հայաստանում «Համատեղ աղեղ և համատեղ նիզակակիր» զորավարժությունների նախնական պլանավորման համաժողովի մեկնարկի առթիվ:
Պլանավորման համաժողովին 20 երկրների 25 ազգությունների շուրջ 110 մասնակիցների ներկայությունն ինքնին վկայում է այս զորավարժությունների կարևորության և արդիականության մասին: Հատկանշական է, որ մասնակից երկրների թվաքանակով զորավարժություններն ընդգրկում են աշխարհագրորեն բավականին լայն տարածաշրջան: Այս առումով ցանկանում եմ նշել Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնության անդամ երկրների, մասնավորապես Միացյալ Արաբական Էմիրությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Արդեն կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանում անցկացվող ԳՀԽ և ԳՀԽ ոգով զորավարժությունները բարի ավանդույթ են դառնում: Տարեցտարի բարձրանում է այդ զորավարժություններին ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցության ակտիվությունը:
Դեռևս 2003 թվականին Հայաստանը հյուրընկալեց «Համատեղ լավագույն ջանք» զորավարաժությունը, 2006 թվականին`«Փրկարար», իսկ 2007 թվականին` «Համատեղ ձգտում» զորավարժությունները: Սակայն «Համատեղ աղեղ և համատեղ նիզակակիր-2008» զորավարժությունները իրենց ծավալով և ներգրավված երկրների քանակով ԳՀԽ և ԳՀԽ ոգով զորավարժություններից ամենամեծն են, որ երբևէ անց են կացվել Հարավային Կովկասում: Այս առումով չեմ կարող չնշել ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ-ի և մեր մյուս գործընկերների դերակատարությունը, որոնց հետ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի համագործակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ կազմակերպել այս միջոցառումը:
Ուրախալի է, որ ՆԱՏՕ-ի գործընկերների հետ մեր համագործակցությունը վերընթաց զարգացում է ապրում: Հայաստանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի` որպես Եվրոպական անվտանգության անկյունաքարային կառույցի կայունացնող դերակատարությունը նաև մեր տարածաշրջանի անվտանգության ամրապնդման գործում: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ հեռանկարային և պատշաճ մակարդակի հարաբերություններ զարգացնելու և փոխգործակցության կարողություններն ընդլայնելու նպատակով մենք իրականացնում ենք մի շարք համատեղ ծրագրեր: Այդ համագործակցության բարձր մակարդակի ամենավառ ապացույցը նման զորավարությունների անցկացումն է:
Ընդհանրապես, զորավարժությունները ոչ միայն նպաստում են դրանց մասնակցող ստորաբաժանումների և զինծառայողների մասնագիտական կարողություններն ու փոխգործունակությունն անմիջականորեն փորձարկելու գործին, այլև լավ առիթ են հանդիսանում մեր տարածաշրջանի համընդհանուր անվտանգությամբ և կայունությամբ շահագրգռված տարբեր երկրների ստորաբաժանումներին համատեղ գործողություններ մշակելու և միասնաբար, մեկ թիմով իրենց առջև դրված խնդիրները կատարելու համար:
Ուստի Հայաստանը միշտ էլ պարտաստակամություն է հայտնել հյուրընկալել նման միջոցառումները և դռնբաց ընդունել բոլոր մասնակիցներին` ջանալով նրանց համար ապահովել աշխատանքի առավելագույնս հարմարավետ պայմաններ:
Շնորհակալություն հայտնելով մեր գործընկերներին` համագործակցության մեջ մեծ շահագրգռվածության, համաժողովի կազմակերպման խնդիրներում ցուցաբերած մեծ աջակցության և միջոցառմանն ակտիվ մասնակցության համար, ցանկանում եմ համոզմունք հայտնել, որ սույն պլանավորման համաժողովի աշխատանքները կընթանան ջերմ մթնոլորտում, իսկ այս տարվա սեպտեմբերին նախատեսված բուն զորավարժությունները կանցկացվեն մասնագիտական և կազմակերպչական բարձր մակարդակով:
Միաժամանակ հուսով եմ, որ Հայաստանում գտնվելու ընթացքում դուք հնարավորություն կունենաք ծանոթանալ նաև մեր երկրի պատմությանը, մշակույթին և ձեզ հետ հաճելի հուշեր կտանեք` հարմար առիթի դեպքում կրկին անգամ այստեղ վերադառնալու ցանկությամբ:

WELCOMING SPEECH OF THE CHIEF OF THE GENERAL STAFF – FIRST DEPUTY MINISTER OF DEFENCE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA, COLONEL-GENERAL SEYRAN OHANYAN
29 January, 2008 00:00
For the opening ceremony of the Initial Planning Conference of Exercises Cooperative Longbow and Lancer, to be held in Yerevan, from January 29th to February 1st 2008.Yerevan, 29 January 2008, 09:00 AM
Dear colleagues,
Allow me to welcome you and congratulate all of us with the beginning of the Initial Planning Conference of the “COOPERATIVE LONGBOW and LANCER” exercises in Armenia.
The participation of 110 representatives of 25 nationalities from 20 states by itself is an evidence of importance and timeliness of these exercises. It is notable that by the number of participating states the exercises include rather large geographic region. In this respect, it is noteworthy to mention the participation of delegates from the Istanbul Cooperation Initiative states, particularly the ones from the United Arabic Emirates.
We can already claim that the conduct of exercises of PFP and exercises that are in the spirit of PFP in Armenia are becoming a good tradition. Each year the activeness of participation of the representatives from the Armenian Armed Forces those exercises is increasing.
As early as in 2003 Armenia hosted the exercise “COOPERATIVE BEST EFFORT”, the exercise “RESCUER” in 2006 and in 2007 the exercise “COMBINED ENDEAVOUR”. However, the exercises “COOPERATIVE LONGBOW AND LANSER” are the largest among the PFP and in the spirit of PFP exercises ever conducted in the Southern Caucasus region in terms of their capacity and the number of participating states. In this regard, the role played by NATO, the United States and other partners should be signified, as it was due to the cooperation between them and the Armed Forces of the Republic of Armenia that the organization of this event became possible.
It is welcoming that our cooperation with NATO has ascending development. Armenia highly appreciates the stabilizing role of NATO, a cornerstone organization for European Security, in strengthening of security of our region. We are implementing numerous joint programmes in order to develop perspective and proper relations with the North Atlantic Alliance and enhance interoperability. The best evidence of the high levels of this cooperation is the conduct of such exercises.
Generally, exercises not only contribute to the testing of professional skills and interoperability of participating units and personnel, but also are a good opportunity for the units from various states, interested in the overall security and stability of our region, to develop combined operations and jointly implement given tasks as a team.
Therefore Armenia has always been willing to host such events and open its welcoming doors to the participants by trying to provide for them the most comfortable working environment.
While expressing my gratitude to our partners for high motivation in cooperation, great support provided for the organization of the conference and active participation in this event, I would like to assure you that the planning conference will be carried out in a warm atmosphere, and the exercises, scheduled to be held in September 2008, will be conducted with high level of organization and professionalism.
At the same time I hope, that during your stay in Armenia you will also have an opportunity to familirise yourself with the history and culture of our country by taking with you pleasant memories, with a desire to come back to Armenia again, if given the opportunity.