ԼՂՀ ՃԱՆԱՉՄԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ՆՈՐՄԵՐԻ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
8 Ապրիլի, 2008 00:00Կոսովոյի անկախության ճանաչումից և Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի բանաձևի ընդունումից հետո առաջարկություններ են արվել ՀՀ-ի կողմից ԼՂՀ ճանաչման հնարավորության մասին: Այսօր այդ պրոբլեմների շուրջ ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունը հարցազրույց է ունեցել ՀՀ ՊՆ ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանի հետ:
Ինչպե՞ս է Ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի բանաձևը հարաբերակցվում Միավորված ազգերի կանոնադրական հրամայականների և պատերազմի վերսկսման սպառնալիքի հետ:
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի` որպես Մինսկի խմբի համանախագահների քվեարկությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևի դեմ, ի լրումն 4 դեմ քվեարկածների և 100 ձեռնպահների, վկայում է, որ ՄԱԿ-ի անդամների գերակշռող մասի համար մերժելի է ՄԱԿ-ի որոշումների ընդունման ժամանակ միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքների ու նորմերի համակարգված և անկանխակալ կիրառման սկզբունքի խախտումը:
Ադրբեջանին, ինչպես նաև բանաձևին կողմ քվեարկած մյուս 37 պետություններին դաս է տրվել ՄԱԿ-ում այնպիսի փաստաթղթեր անցկացնելու անթույլատրելիության առումով, որոնք հակասում են իրենց ամբողջականությամբ Միավորված ազգերի միջազգային պայմանագրաիրավական սուբյեկտայնությունը որոշող հիմնական նպատակներին և սկզբունքներին: Միավորված ազգերն այս քվեարկությամբ հաստատեցին, որ իրենց համար ընդունելի չէ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ադրբեջանական բանաձևում միմիայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միակողմանի արտացոլումը` ժողովուրդների իրավահավասարության սկզբունքի և ազատ ինքնորոշման իրավունքի անտեսմամբ: Գլխավոր ասամբլեան բանաձևի հեղինակներին ի ցույց դրեց Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության նկատմամբ իր ունեցած պարտավորությունների խախտման փաստը:
Փաստորեն Ադրբեջանին նաև մատնանշվել է, որ նա պարտավորություններ ունի «ժողովուրդների իրավահավասարության և ազատ ինքնորոշման իրավունքի»` որպես ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ամրագրված նրա հիմնարար նպատակներից մեկի սահմանման նկատմամբ:
Որո՞նք են ՄԱԿ-ի քվեարկության արդյունքների գլխավոր կողմնորոշիչ ազդակները:
Ընդհանուր առմամբ, քվեարկության արդյունքները կարևոր քաղաքական կողմնորոշիչ ազդակ են, որ ՄԱԿ-ի համար անթույլատրելի է իր իսկ կանոնադրությունը խախտող բանաձևերի ընդունումը Միավորված ազգերի կողմից` կապված իր գլխավոր նպատակի` խաղաղության և միջազգային անվտանգության պահպանման նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի հետ: Քվեարկության արդյունքներից երևում է, որ ՄԱԿ-ի անդամների մեծ մասը հասկանում է Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշման իրավական պակասավորությունը: Բացառապես Ադրբեջանի կողմից «տարածքային ամբողջականություն» կոչվածի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ապակառուցողական մոդելի պարտադրումը Միավորված ազգերի կազմակերպությանը անհարմար դրության մեջ դրեց հենց ՄԱԿ-ին: Համաշխարհային հանրության այնպիսի ազդեցիկ դերակատարները, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Հնդկաստանը, որոնք բանաձևին ասել են «ոչ», ինչպես նաև ՄԱԿ-ի 100 ձեռնպահ անդամները հաստատել են Միավորված ազգերի` բոլոր պետությունների համար գլխավոր և հրամայական առաքելությունը, այն է` պահպանել միջազգային խաղաղությունը:
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ԵՍԶՈՒ-ի պայմանագրով սահմանված սպառազինությունների թույլատրելի առաստաղի բազմակի գերազանցման, այդ պետության ղեկավարության աճող ռազմատենչ ճարտասանության պայմաններում ՄԱԿ-ի կանոնադրական պահանջների անտեսման ցուցադրումը աշխարհին ահազանգում են, որ խաղաղության համար իրական սպառնալիք կա այնպիսի կարևոր աշխարհառազմավարական տարածաշրջանում, ինչպիսին է Սևծովյան ավազանը: Այս իմաստով Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան` որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներ, միջազգային հանրությանը պաշտոնապես հայտարարեցին իրենց մտահոգությունը այն բանի կապակցությամբ, որ Բաքուն պատրաստվում է նոր պատերազմ սանձազերծելու Հարավային Կովկասում: Ադրբեջանի ռազմամոլության չընդունումը Միավորված Ազգերի մյուս կարևոր կողմնորոշիչ ազդակն է:
Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում հայկական կողմի և Ադրբեջանի միջև փոխզիջման հասնելու հնարավորությունը:
Ի հակադրումն ժամանակակից միջազգային իրավունքի նորմերի` Բաքուն չի ընդունում, որ ԼՂՀ-ն առաջնային միջազգային սուբյեկտ է: Ներկայումս ադրբեջանական կողմը հանդես է գալիս հայտարարություններով, թե իր կողմից զիջումը կսահմանափակվի միայն այն բանով, որ ինքը կհամաձայնի շարունակելու Հայաստանի հետ խորհրդատվությունները Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի Հանրապետությունը մերժում է ԼՂՀ-ի հետ անմիջական երկխոսության հնարավորությունը: Ադրբեջանն իր հրապարակային քաղաքականությամբ ոչ միայն տապալում է Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությունը, այլև չի արձագանքում Լեռնային Ղարաբաղի հետ երկխոսություն իրականացնելու Եվրոպայի Միության հանձնարարականներին (ԵԽԽՎ 2005 թ. հունվարի 25-ի հմ. 1416 բանաձև), թեև ԼՂՀ-ն հայտարարում է, որ պատրաստ է ԱդրՀ-ի հետ բանակցություններին: Վերջին ժամանակներս Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված քայլերը` ուղղված Մինսկի խմբի կազմում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի լիազորազերծմանը, ՄԱԿ-ին Ղարաբաղյան կարգավորման` այդ կազմակերպության կանոնադրությանը իրավաբանորեն հակասող բանաձևի պարտադրման փորձը ղարաբաղյան հարցում Բաքվի իշխանությունների ապակառուցողական դիրքորոշման վկայությունն են:
Այլ կերպ ասած` Ադրբեջանի «զիջումը» հավասարազոր չէ ոչ միայն հայկական կողմի զիջումներին, այլև Մինսկի խմբի կողմից առաջարկվող զիջմանը: Բաքվի դիրքորոշումն իր էությամբ անառարկայական և անհեռանկարային է: Ադրբեջանի այն հայտարարությունները, թե ինքը լիովին հավատարիմ է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և նորմերին, չեն համապատասխանում իրականությանը: Բաքվի այդ ակնհայտորեն ռևանշիստական դիրքորոշման անփոփոխության պայմաններում Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև փոխզիջման հնարավորությունները այս փուլում շատ նվազ են:
Ի՞նչ կասեիք ի պատասխան ՄԱԿ-ի Ղարաբաղյան բանաձևին ՀՀ և ԼՂՀ` որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտների միջև պաշտպանական պայմանագրի կնքման առաջարկության վերաբերյալ:
ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների գերակշռող մասը չէր կարող հաշվի չառնել այն հանգամանքը, որ իրենց անկախության համար պայքարող ժողովուրդները Միավորված ազգերի համակարգում ճանաչվում են որպես ժամանակակից միջազգային իրավունքի առաջնային սուբյեկտ: Այս տեսակետը հիմնվում է միջազգային իրավունքի այն սկզբունքների վրա, որոնք արձանագրում են ժողովրդի իրավասուբյեկտությունը հանուն իր ազատագրման մղվող պայքարում: Օրինակ` միջազգային իրավունքի պաշտպանության տակ վերցված այդպիսի ազգային ազատագրական մարմին էր Արևելյան Պակիստանի ժողովրդական լիգան, որն արտահայտում էր բենգալական ժողովրդի` Պակիստանում ապրող մասի անկախությունը և հռչակեց Բանգլադեշի Հանրապետությունը:
Հայ ժողովրդի` Ղարաբաղում ապրող մասի միջազգային իրավասուբյեկտությունը ամրագրված է այն քաղաքական և իրավաբանական փաստով, որ ավելի քան 16 տարի է, ինչ անընդհատ և արդյունավետ կերպով գործում են օրինական, ժողովրդավարական եղանակով ընտրված ԼՂՀ իշխանությունները, որոնք ձևավորվել են 1990 թ. ԽՍՀՄ օրենքի իրավակիրարկման շրջանում` մինչև ԽՍՀՄ լուծարման մասին 1991 թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումը, անցկացված հանրաքվեով: Այսպիսով` անկասկած կան միջազգային-իրավական հիմքեր ՀՀ և ԼՂՀ միջև միջազգային պայմանագրեր կնքելու համար:
Հայկական կողմի զիջումներին համազոր պատասխան զիջումներից Ադրբեջանի հրաժարման շարունակման դեպքում ԼՂՀ-ն իրավունք կունենա, հաշվի առնելով պատմության դասերը, միջազգային սկզբունքներն ու նորմերը, ԵԱՀԿ հանձնարարականները, տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման ավելի արդյունավետ միջոցների և կայուն ու անվտանգ զարգացման մոդելի ընտրության շուրջ դիմել ՀՀ-ի հետ բանակցությունների: Իմ կարծիքով` այս փուլում նպատակահարմար է, շարունակելով պաշտպանության ոլորտում գործնական փոխգործությունը, ԼՂՀ-ի և ՀՀ-ի միջև համագործակցությունը չսահմանափակել որևէ առանձին ոլորտի շրջանակներում:
Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչման հնարավորությանը:
Ելնելով այն բանից, որ Ադրբեջանը չի դիմում պատասխան զիջումների, որոնք փոքրիշատե առադրելի լինեն ՀՀ առաջարկություններին, Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության փաստի ճանաչումը թվում է ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի տրամաբանական և արդարացված տարր: Ըստ իս` տվյալ փուլում ավելի պրագմատիկ կլիներ նախքան ճանաչման գործընթացն սկսելը մշակել ԼՂՀ և ՀՀ համագործակցության ռազմավարությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության պահպանման գործում: Այս Ռազմավարության և դրա իրականացման ուղղությամբ քաղաքականության գլխավոր գերակայություններ պետք է լինեն հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանության կրկնման երաշխավորված բացառումը, ինչպես նաև երկու ինքնիշխան հայկական պետությունների կայուն, անվտանգ ու ժողովրդավարական զարգացման ապահովումը` նրանց առաջադիմական միջազգային ինտեգրման համատեքստում: Ազգային գերակայությունների ամբողջ շրջանով մեկ Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի դաշնակցային համագործակցության համաձայնեցված ռազմավարություն ունենալը հնարավորություն կտա մշակելու միջնաժամկետ և երկարաժամկետ քաղաքականություն, ինչպես նաև պլանավորելու նրա արդյունավետ ապահովումը:
Ինչպիսի՞ն պետք է Ձեր կարծիքով լինի ԼՂՀ ճանաչման գործընթացի մեկնարկը:
Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը, հետամուտ լինելով միջազգային իրավունքի` համընդհանուր ճանաչում ստացած սկզբունքներին ու նորմերին, կարող են հաստատութենացնել միջպետական համագործակցությունը: Խոսքը վերաբերում է խաղաղության պահպանման և իրենց կայուն անվտանգ զարգացման հարցերում ՀՀ և ԼՂՀ համագործակցության ռազմավարության մշակման և իրականացման գծով համատեղ Միջպետական հանձնաժողովի ձևավորմանը: Պետությունների ղեկավարների գլխավորած այս Միջպետական հանձնաժողովի քարտուղարության կազմում կարող են ներգրավվել ԼՂՀ և ՀՀ նախագահների, խորհրդարանների, ինչպես նաև կառավարությունների լիազոր ներկայացուցիչները:
Միջպետական հանձնաժողովի գործունեության կոնկրետ իրավաքաղաքական արգասիքները, այդ թվում` պայմանագրերի նախագծերը, կարելի կլիներ փորձաքննության ներկայացնել ոչ միայն կողմերի պետական հաստատությունների, այլև` անհրաժեշտության դեպքում, Սփյուռքի և միջազգային հանրության հեղինակավոր կազմակերպությունների: Ռազմավարության և քաղաքական, տնտեսական, պաշտպանական ու տեղեկութային ռեսուրսների պլանավորման, կուտակման, համադասման և նպատակային իրացման կենտրոնում պետք է դրված լինեն հայկական պետականության` ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, երկմիասնության ամրապնդման և առաջադիմական զարգացման շահերը: Չեմ բացառում նաև այն, որ ժամանակի ընթացքում Միջպետական հանձնաժողովը ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի միջև ռազմավարական հարաբերությունները փոխակերպի երկու ինքնիշխան եղբայրական պետությունների միջև փափուկ համադաշնային համագործակցության:
Ինչպե՞ս եք Դուք վերաբերվում Մինսկի խմբի հեռանկարներին:
Իմ կարծիքով` Մինսկի խումբը կուտակել է Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև միջնորդության մեծ փորձ և ամենևին էլ չի սպառել իր կառուցողական ներուժը:

К ВОПРОСУ О СТРАТЕГИИ ПРИЗНАНИЯ НКР В КОНТЕКСТЕ ПРИНЦИПОВ И НОРМ МЕЖДУНАРОДНОГО ПРАВА
8 Апреля, 2008 00:00После признания независимости Косово и принятия резолюции ООН по Карабахскому урегулированию были сделаны предложения по возможности признания НКР со стороны РА. Сегодня по данному кругу проблем Пресс-служба Министерства Обороны РА взяла интервью у Начальника Института национальных стратегических исследований МО РА, генерал-майора, доктора политических наук Гайка Саргисовича Котанджяна.
Как соотносится резолюция ООН по Карабахскому вопросу с уставными императивами Объединенных Наций и угрозой возобновления войны?
Голосование России, США и Франции как Сопредседателей Минской группы против резолюции Генеральнoй Ассамблеи ООН по Нагорному Карабаху в дополнение с 4 проголосовавшими против и со 100 воздержавшимися свидетельствует о неприемлемости для преобладающего большинства членов ООН нарушения принципа системного и непредвзятого применения основополагающих принципов и норм международного права при принятии решений ООН.
Азербайджану и другим 37 государствам, поддержавшим резолюцию, преподан урок по недопустимости протаскивания в ООН документов, противоречащих основополагающим целям и принципам, в своей целостности определяющим международную договорно-правовую субъектность Объединенных Наций. Объединенные Нации своим голосованием подтвердили неприятие одностороннего отражения в азербайджанской резолюции по Карабахскому конфликту лишь принципа территориальной целостности при игнорировании принципа равноправия народов и их права на свободное самоопределение. Авторам резолюции Генассамблея поставила на вид факт нарушения Азербайджаном обязательств в отношении Устава ООН.
Азербайджану фактически было указано на его обязательства в отношении того, что дефиниция “равноправие народов и их право на свободное самоопределение” в Уставе ООН закреплена в качестве одной из ее основополагающих целей.
Каковы главные мессиджи результатов голосования в ООН?
По большому счету, результаты голосования содержат важный политический мессидж о недопустимости для ООН принятия резолюций, нарушающих Устав самих Объединенных Наций в связи с неуважением ее главной цели – поддержания мира и международной безопасности. Итоги голосования отражают понимание большинством членов ООН правовой ущербности позиции Азербайджана в Карабахском урегулировании. Навязывание контрпродуктивной модели разрешения Карабахского конфликта исключительно в рамках того, что Азербайджан называет “территориальной целостностью”, поставило в неловкое положение саму ООН. Такие влиятельные акторы мирового сообщества, как Россия, США, Франция, Индия, сказавшие “нет” резолюции, а также 100 воздержавшихся членов ООН подтвердили главную и императивную для всех государств миссию Объединенных Наций – поддерживать международный мир.
Демонстрация пренебрежения уставными императивами ООН в условиях многократного превышения со стороны властей Азербайджана потолков вооружений по ДОВСЕ, нарастающей милитаристской риторики руководства этого государства сигнализируют о реальной угрозе миру в таком геостратегически важном регионе, каковым является Черноморский бассейн. В этом смысле Россия, США и Франция как члены Совета Безопасности ООН официально заявили международному сообществу о своей озабоченности приготовлениями Баку к развязыванию новой войны на Южном Кавказе. Неприятие милитаризма Азербайджана – вот другой важный мессидж Объединенных Наций.
Как Вы оцениваете шансы достижения компромисса между армянской стороной и Азербайджаном?
Баку вопреки нормам современного международного права не признает первичной международной субъектности НКР. В настоящее время азербайджанская сторона выступает с заявлениями о том, что компромисс с ее стороны ограничивается лишь согласием продолжать консультации с Арменией по Карабахской проблеме. Как известно, Азербайджанская Республика отвергает возможность прямого диалога с НКР. В своей публичной политике Азербайджан не только подрывает посредническую миссию Минской группы, но и не откликается на рекомендации Совета Европы по установлению диалога с Нагорным Карабахом (резолюция ПАСЕ № 1416 от 25 января 2005 г.), несмотря на заявления НКР о готовности к переговорам с АзР. Недавние действия Азербайджана по дезавуированию России, США и Франции в составе Минской группы, попытка навязывания Объединенным Нациям противоречащей уставу ООН резолюции по Карабахскому урегулированию свидетельствуют о контрпродуктивности позиции властей Баку в Карабахском вопросе.
Другими словами, “компромисс” Азербайджана не соразмерен не только компромиссам в понимании армянской стороны, но и компромиссу, который предлагает Минская группа. Позиция Баку беспредметна и бесперспективна по сути. Заявления о полной приверженности Азербайджана принципам и нормам международного права не соответствуют действительности. При неизменности этой откровенно реваншистской позиции Баку шансы достижения компромисса между сторонами Карабахского конфликта на данном этапе весьма невелики.
Что бы Вы сказали относительно предложения о заключении оборонного договора между РА и НКР как субъектами международного права в ответ на резолюцию ООН по Карабаху?
Государства-члены ООН в своем большинстве не могли не считаться с тем, что в системе Объединенных Наций народы, ведущие борьбу за независимость, признаются первичными субъектами современного международного права. Такая точка зрения основана на принципах международного права, фиксирующих правосубъектность народа в процессе борьбы за освобождение. Например, таким органом национального освобождения, взятым под защиту международного права, была Народная лига Восточного Пакистана, выражавшая независимость части бенгальского народа, проживавшего в Пакистане, и провозгласившая Республику Бангладеш.
Международная правосубъектность части армянского народа, проживающего в Карабахе, закреплена политическим и юридическим фактом непрерывного и эффективного функционирования в течение более чем 16 лет легитимных, демократически избираемых властей НКР, сформированных в результате референдума, проведенного в период правоприменения Закона СССР от 1990 г. – до провозглашения 21 декабря 1991 г. Алма-Атинской Декларации о прекращении существования СССР. Таким образом, международно-правовая основа для заключения между РА и НКР международных договоров безусловно наличествует.
В случае продолжения отказа Азербайджана от встречных компромиссов, соразмерных компромиссам армянской стороны, НКР будет вправе с учетом уроков истории, принципов и норм международного права, рекомендаций ОБСЕ пойти на переговоры с РА вокруг выбора более эффективных средств по поддержанию регионального мира и модели устойчивого и безопасного развития. На мой взгляд, на данном этапе целесообразно, продолжая практическое взаимодействие в сфере обороны, не ограничивать сотрудничество между НКР и РА рамками какой-либо отдельной сферы.
Как Вы относитесь к возможности признания Арменией НКР?
Исходя из отсутствия встречных компромиссов с азербайджанской стороны, сколь-либо соизмеримых с предложениями РА, признание факта независимости Нагорно-Карабахской Республики Республикой Армения представляется логичным и оправданным шагом в процессе международного признания НКР. На мой взгляд, на данном этапе прагматичнее будет процесс признания предварить разработкой стратегии сотрудничества НКР и РА в вопросах поддержания мира, стабильности и безопасности на Южном Кавказе. Главным приоритетом данной Стратегии и политики по ее имплементации должны стать гарантированное исключение повторения актов геноцида в отношении армянского народа, а также обеспечение стабильного, безопасного и демократического развития обоих суверенных армянских государств в контексте их прогрессивной международной интеграции. Обладание согласованной стратегией союзнического сотрудничества Армении, Арцаха и Диаспоры по всему кругу национальных приоритетов даст возможность выработать среднесрочную и долгосрочную политику, а также спланировать ее эффективное обеспечение.
Каким Вы видите старт процесса признания НКР?
Нагорный Карабах и Армения, следуя общепризнанным принципам и нормам международного права, могли бы институировать межгосударственное сотрудничество. Речь идет об образовании совместной Межгосударственной Комиссии по разработке и реализации стратегии сотрудничества НКР и РА в вопросах поддержания мира и своего стабильного безопасного развития. В состав Секретариата данной Межгосударственной Комиссии по стратегическому партнерству, возглавляемой главами государств, могли бы быть делегированы полномочные представители президентов, парламентов, а также правительств НКР и РА.
Конкретные политико-правовые продукты деятельности Межгосударственной Комиссии, в том числе проекты договоров, можно было бы представлять на апробацию не только государственным институтам сторон, но при необходимости также авторитетным организациям Диаспоры и международного сообщества. В центре Стратегии и системы планирования, накопления, координации и целевой реализации политических, экономических, оборонных и информационных ресурсов должны располагаться интересы укрепления и прогрессивного развития тандема армянской государственности в лице Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики. Не исключаю, что Межгосударственная Комиссия со временем трансформирует стратегические взимоотношения РА и НКР в мягкое конфедеративное сотрудничество между двумя братскими суверенными государствами.
Как Вы относитесь к перспективам Минской группы?
На мой взгляд, Минская группа накопила большой опыт посредничества между сторонами Карабахского конфликта и далеко не исчерпала свой конструктивный потенциал.