ՀՀ ԶՈՒ ԳԼԽԱՎՈՐ ՇՏԱԲԻ ՊԵՏԻ ՏԵՂԱԿԱԼ, ԳԵՆԵՐԱԼ-ՄԱՅՈՐ Ա.ՓԱՅՏՅԱՆԻ ՈՂՋՈՒՅՆԻ ԽՈՍՔԸ
14 Մայիսի, 2008 00:00Ս.թ. մայիսի 14-ից 16-ը Հայաստանում անցկացվող «Համատեղ աղեղ, Համատեղ նիզակակիր և Խիզախ լուսան-2008» զորավարժությունների հիմնական պլանավորման համաժողովի բացման արարողությանը
Հարգելի գործընկերներ, հյուրեր
Ողջունում եմ ձեզ և շնորհավորում բոլորիս` Հայաստանում «Համատեղ աղեղ, Համատեղ նիզակակիր և Խիզախ լուսան» զորավարժությունների հիմնական պլանավորման համաժողովի մեկնարկի առթիվ:
Ավելի քան 20 երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությունն այս համաժողովին ինքնին վկայում է այս զորավարժությունների կարևորության և արդիականության մասին: Չեմ կարող չնշել ՆԱՏՕ-ի և մեր մյուս գործընկերների դերակատարությունը զորավարժությունների կազմակերպման գործում, որոնց հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ կազմակերպել նաև այս միջոցառումը: Նախնական պլանավորման համաժողովից հետո ընկած ժամանակահատվածում մեր գործընկերների հետ համատեղ զգալի նախապատրաստական աշխատանքներ կատարվեցին, լուծվեցին հիմնական խնդիրները: Մասնավորապես, ապրիլին Հայաստանում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի Հայդելբերգի ցամաքային զորքերի բաղադրիչ հրամանատարության 10 հոգանոց աշխատանքային խումբը: Նրանց հետ վերջնականապես քննարկվեցին և հստակեցվեցին զորավարժության անցկացման համար Հայաստանի` որպես հյուրընկալող երկրի կողմից տրամադրվող օժանդակության և նյութատեխնիկական ապահովման հարցերը:
Շնորհակալություն հայտնելով մեր գործընկերներին` համագործակցության մեջ մեծ շահագրգռվածության, համաժողովի կազմակերպման խնդիրներում ցուցաբերած մեծ աջակցության և միջոցառմանն ակտիվ մասնակցության համար, ցանկանում եմ համոզմունք հայտնել, որ սույն պլանավորման համաժողովի աշխատանքները կընթանան ջերմ մթնոլորտում, հանգամանորեն կքննարկվեն և կլուծվեն կազմակերպչական բոլոր խնդիրները, իսկ այս տարվա աշնանը նախատեսված բուն զորավարժությունները կանցկացվեն մասնագիտական և կազմակերպչական բարձր մակարդակով:
Ուրախալի է, որ Հայաստանում ԳՀԽ և ԳՀԽ ոգով անցկացվող զորավարժությունները բարի ավանդույթ են դարձել: Մենք միշտ էլ պարտաստակամություն ենք հայտնել հյուրընկալել նման միջոցառումները և հավաստիացնում եմ, որ պատրաստ ենք դռնբաց ընդունել բոլոր մասնակիցներին` ջանալով նրանց համար ապահովել աշխատանքի առավելագույնս հարմարավետ պայմաններ:

The welcoming speech of the Deputy-Chief of General Staff, Major-General A. Paityan
14 May, 2008 00:00for the opening of the main planning conference of the “Cooperative Longbow/Lancer and Bold Lynx – 2008 exercises”, to be held from 14-16 May 2008
14 May 2008, 09:00AM
Dear Friends,
Dear Guests,
Allow me to welcome you and congratulate all of us with the opening of the Main Planning Conference for the Cooperative Longbow/Lancer and Bold lynx – 2008 exercises. The participation of representatives of over 20 nations is itself an evidence of the important and contemporary nature of these exercises.
Concerning the organization of the exercises, I couldn’t not to mention NATO states’ and other partner states’ role: the organization of this event as well became possible due to the cooperation between them and the Armed Forces of the Republic of Armenia. In the time period after the Initial Planning Conference large amount of work was done with our partners and many basic matters were resolved. Notably, in April the working group of Heidelberg Allied Land Component Command, comprised of 10 experts, was present in Armenia. With them we discussed and agreed upon the arrangements concerning the host nation support that Armenia as a hosting nation should provide.
I wish to thank our partners for the enthusiasm shown in our cooperation, for the great support conveyed for the matters of organization of this conference and for the active participation. I would like to assure you that the works of this planning conference will be carried out in a warm atmosphere, all the organizational questions will be thoroughly discussed and solved, and the conduct of planned exercises in the autumn of this year will portray high level organization and professionalism.
It is welcoming that the conduct PfP and in the spirit of PfP exercises in Armenia have become a good tradition. We have always expressed readiness to host such events and I assure you that we are ready to welcome all the participants by providing the most convenient working conditions for the participants.