ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվեց Կոլեգիայի նիստ
30 Մայիսի, 2008 00:00Ս.թ. մայիսի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվեց Կոլեգիայի նիստ, որի ժամանակ քննարկվեցին ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը, ազգային բանակի մարտունակության շարունակական բարձրացմանն առնչվող տարաբնույթ հարցեր:
Կոլեգիայի նիստին ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ- պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի տեղակալներ Արա Նազարյանը, գեներալ-լեյտենանտ Ալիկ Միրզաբեկյանը, վարչությունների պետեր, ուսումնական զորամասերի հրամանատարներ:
Անդրադառնալով նախորդ և ընթացիկ տարում իրականացվող բարեփոխումների օրացուցային պլանին` բանախոսներն իրենց ելույթում նշեցին, որ մինչև ս.թ. հունիսի 1-ը նախատեսված բոլոր միջոցառումներն հիմնականում կատարվել են ամբողջությամբ, լուծվել են բարեփոխումների առաջին փուլի` օրենսդրական դաշտի ապահովման հարցերը:
Քննարկվող հարցերի շուրջ ամփոփիչ խոսքով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, որը մասնավորապես ասաց. «Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի շարք դրույթների վրա, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել պաշտպանության նախարարի հրամանի նախագիծը և պաշտպանական բարեփոխումների ծրագրի լրացումները նախապատրաստելիս:
Պաշտպանական բարեփոխումների ծրագրում շարադրված հարցերի կոորդինացման աշխատանքը պետք է շարունակի գլխավոր շտաբի պետի ղեկավարած նորացված հանձնաժողովը` իր կազմում ընդգրկելով բանակային կորպուսների, ռազմաուսումնական հաստատությունների ղեկավարման օպերատիվ օղակների ներկայացուցիչներին` համապատասխան հրամանատարների և պետերի ներկայացմամբ, ՊՆ միջազգային ռազմական համագործակցության և պաշտպանական ծրագրերի վարչության, հետագայում նաև գլխավոր շտաբի կառուցվածքում ստեղծվելիք ՀՀ զինված ուժերի զարգացման ռազմավարական պլանավորման վարչության ակտիվ մասնակցությամբ:
Հանձնաժողովի նիստ գումարել նվազագույնը ամիսը մեկ անգամ, կանոնավորապես քննարկել պաշտպանական բարեփոխումներին վերաբերող տարաբնույթ հարցեր, արձանագրել յուրաքանչյուր նիստ, և այդ մասին զեկուցել ինձ:
Այդ աշխատանքին զուգընթաց ԳՇ պետի, ՊՆ տեղակալների, բանակային կորպուսների հրամանատարների, ռազմաուսումնական հաստատությունների պետերի համապատասխան հրամաններով ստեղծել հանձնաժողովներ, որոնք կմշակեն առաջարկություններ` ենթակա զորամասերի, զորատեսակների զորամասերի, դրանց կառավարման օղակների կառուցվածքի և հաստիքների վերաբերյալ:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետին` - որպես պաշտպանական բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ մշակել և հաստատման ներկայացնել ՀՀ ռազմական դոկտրինի դրույթներից և այս տարվա աշնանը ընդունվելիք «Պաշտպանության մասին» ՀՀ նոր օրենքից բխող փաստաթղթերի (ծրագրերի) մշակման պլանները: Յուրաքանչյուր վարչություն և բաժին պետք է ունենա իր երկարաժամկետ ծրագիրը` ըստ ամիսների և տարիների: Եվ, ի գիտություն բոլորին, ծրագրեր կազմելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել նաև մեր տարածաշրջանի բարդ աշխարահաքաղաքական դիրքը, տարածաշրջանում տիրող մթնոլորտը, բարյացակամ վերաբերմունքը մեր հարևանների հանդեպ:
Սպասվում է չափազանց պատասխանատու և ծանր աշխատանք:
Առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում մենք վերջնականապես կքննարկենք ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ կենտրոնական ապարատի կառուցվածքը, որը կներկայացնենք ՀՀ Նախագահի ուսումնասիրությանն ու հավանությանը, որից հետո, ըստ կարգի, այն կուղարկենք ՀՀ կառավարություն` հաստատման:
Հիմնական փաստաթղթերից մեկն է լինելու նաև «Զինված ուժերի զարգացման պլանը»: Հնարավոր է, որ այն շեշտադրենք որպես «2010-2015թթ. ՀՀ ԶՈՒ զարգացման պետական ծրագիր»:
Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում պաշտպանական բարեփոխմանը վերաբերող ևս մեկ հարցի: Հատուկ քաղաքացիական ծառայության են անցնելու մեծ թվով զինծառայողներ` գնդապետներ, փոխգնդապետներ, մայորներ, կապիտաններ, ենթասպաներ, ովքեր իրենց վարչություններում և բաժիններում զբաղեցնում են զինվորական հաստիքներ:
Հատուկ քաղաքացիական ծառայության անցնելու գործընթացը մոտեցել է վերջին փուլին, և այդ համակարգը պետք է գործի ս.թ. նոյեմբերի 1-ից:
Այս խնդրին պետք է ցուցաբերել չափազանց նրբանկատ և ուշադիր մոտեցում, որպեսզի չանտեսվեն զինծառայողների իրավունքները: Անհրաժեշտ է օգնել նրանց հարմարվելու միանգամայն նոր և դեռևս ոչ լիովին հասկանալի ծառայողական կառույցի կայացմանը:
Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել յուրաքանչյուր զինծառայողի գործը, զրուցել նրա հետ, ուշադիր լսել նրա ցանկություններն ու խնդրանքները: Իսկ նրանց, ում մինչև զինվորական կենսաթոշակին անցնելը մնացել է մեկ-երկու տարի, հնարավորություն տալ ծառայելու, օգնել տեղափոխվելու այլ կառույցներ, որտեղ նախատեսված է զինվորական ծառայություն:
Մենք կարող ենք ընդունել ցանկացած օրենք, կազմել ցանկացած ծրագիր, պլան, սակայն ամենակարևորը բոլոր մակարդակներում (սկսած պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունից, վարչություններից և բաժիններից, վերջացրած զորամասերի զինվորական կոլեկտիվներով) բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելն է.
- անհրաժեշտ է փոխել վերաբերմունքը ամեն ինչի նկատմամբ, փոխել սեփական և ենթակաների հոգեբանությունը, որպեսզի բոլորը հասկանան ու համոզված լինեն, որ պաշտպանական բարեփոխումները մեզ համար անհրաժեշտություն են,
- վերանայել և լուրջ հիմքերի վրա դնել զորքերի պատրաստությունը, ամբողջ ուսումնական գործընթացը, հրաժարվել շաբլոնից, ձևականությունից, չընկնել գնահատականների հետևից, ներդնել ստեղծագործական ոգի և առողջ մրցակցություն:
- բարձրացնել դաստիարակչական աշխատանքի մակարդակը, դրա կենտրոնը տեղափոխել սկզբնական օղակ` բաժանմունք (անձնակազմ), վաշտ, դասակ (մարտկոց),
- բարձրացնել մեթոդական վարպետությունը, մասնագիտական գիտելիքները, ակտիվորեն ներդնել մանկավարժական մշակույթի տարրեր,
- անհաշտ պայքար մղել բացասական դրսևորումների` կոպտության, անհոգության, հայհոյախոսության, անկրթության, ֆիզիկական բռնության, հովանավորչության, կաշառակերության և դրամաշորթության դեմ,
- անձնակազմին լիարժեք ապահովել իրային, պարենային, զինվորական և դրամական բավարարումներով, ստեղծել սոցիալ-կենցաղային կանոնադրական պայմաններ:
Վստահ եմ, որ այս դահլիճում հավաքվել է համախոհների կոլեկտիվ, որն ի վիճակի է լուծել ամենաբարդ խնդիրները, բարձրացնել մեր զինված ուժերի մարտական պատրաստականությունը, որոնք ունակ են ապահովել պետության անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը` հանուն մեր Հայրենիքի ծաղկման, հանուն Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի խաղաղ, ստեղծարար աշխատանքի, հանուն մեր երեխաների և թոռների արժանապատիվ ապագայի:

Состоялось заседанние Коллегии министерства обороны РА
30 Мая, 2008 00:0030 мая в министерстве обороны Республики Армения состоялось заседание Коллегии, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с процессом реформ в Вооруженных силах и последовательным повышением уровня боеспособности национальной армии.
На заседании Коллегии выступили начальник Главного штаба Вооруженных сил, первый заместитель министра обороны, генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра обороны Ара Назарян, генерал-лейтенант Алик Мирзабекян, начальники управлений, командиры учебных частей.
Говоря о календарном плане осуществляемых в текущем и прошедшем году реформ, докладчики отметили, что все мероприятия, запланированные до 1 июня с.г. полностью реализованы, решены вопросы первого этапа реформ - обеспечение законодательного поля.
С заключительной речью выступил министр обороны РА Сейран Оганян.
Поручив каждому управлению и отделу министерства разработать долгосрочную программу работ по месяцам и годам, он, в частности, отметил: «При составлении программы необходимо учитывать сложное геополитическое положение региона, царящую в нем атмосферу, доброжелательное отношение к нашим соседям. Ожидается крайне ответственная и тяжелая работа».
Сейран Оганян обратил внимание собравшихся на ряд положений, которые необходимо учесть, при подготовке дополнений к программе оборонных реформ. "Работу по координации вопросов, включенных в программу оборонных реформ должна продолжить обновленная комиссия, возглавляемая начальником Главного штаба, в состав которой включены представители оперативных звеньев по управлению армейскими корпусами, с участием соответствующих командующих и начальников, управления международного военного сотрудничества и оборонных программ, а в дальнейшем и при активном участии создаваемого в структуре Главного штаба управления по стратегическому планированию развития Вооруженных сил", - сказал министр обороны.
Он также поручил созывать заседание комиссии как минимум раз в месяц, регулярно обсуждать вопросы касающиеся оборонных реформ, протоколировать каждое заседание и докладывать ему лично. "Параллельно с работами, соответствующими приказами начальника Главного штаба, заместителей министра обороны, командующих армейскими корпусами необходимо создать комиссии, которые разработают предложения, о структуре и штате руководящих звеньев подчиненных воинских частей и частей родов войск", - сказал Сейран Оганян.
Министр поручил начальнику Главного штаба в качестве председателя комиссии по оборонным реформам разработать и представить на утверждение планы разработки документов (программ), следующих из норм военной доктрины Республики Армения и нового закона "Об обороне", который будет принят осенью.
Сейран Оганян проинформировал, что в течение предстоящих нескольких дней будет обсуждена структура центрального аппарата Министерства обороны и Главного штаба Вооруженных сил, которая будет представлена на изучение и одобрение президента, после чего она будет направлена на утверждение правительства РА.
"Одним из основополагающих документов будет План развития Вооруженных сил, который, возможно, будет изложен как Государственная программа развития ВС Армении на 2010-2015 годы. Для развития Вооруженных сил Армении необходимо создать благоприятную атмосферу на всех уровнях. Мы можем принять любой закон, составить любую программу, план, однако самое важное - создать благоприятную атмосферу на всех уровнях. Необходимо изменить отношение ко всему, изменить собственную психологию и психологию подчиненных, отказаться от шаблонов, формальностей, не гнаться за оценками, внедрить творческий дух и здоровую конкуренцию. В Вооруженных силах необходимо повысить уровень преподавательской работы, переместить ее центр на начальное звено - в отделения, роты и взводы, повысить методическое мастерство, профессиональные знания, активно внедрять элементы преподавательской культуры.
Необходимо вести борьбу с негативными проявлениями в рядах Вооруженных сил – грубостью, бездушием, оскорбительными высказываниями, необразованностью, физическим насилием, протекционизмом, взяточничеством. Нужно полностью обеспечить личный состав материальной, продовольственной базой, воинским обеспечением, создать необходимые социально-бытовые условия.
На специальную гражданскую службу в ближайшее время перейдут многочисленные военнослужащие - полковники, подполковники, майоры, капитаны, прапорщики, которые в своих управлениях и отделах занимают воинские посты. Процесс перехода подходит к завершению и система должна начать действовать с 1 ноября. В данном вопросе необходима особая деликатность и внимание, чтобы не были проигнорированы права военнослужащих. Необходимо помочь им адаптироваться к новой и еще не до конца понятной служебной системе. Необходимо изучить дело каждого военнослужащего, побеседовать с ним, внимательно выслушать его пожелания и просьбы. А тех, кому до выхода на военную пенсию осталось 1-2 года дать возможность служить, помочь перевестись в те структуры, где предусматривается воинская служба.
Уверен, что в зале собрался коллектив единомышленников, который в состоянии разрешить самые трудные проблемы, повысить боеспособность армии, который способен обеспечить безопасность государства и неприкосновенность границ во имя процветания Родины, мирной, созидательной работы народов Армении и Арцаха, достойного будущего наших детей и внуков" - сказал министр обороны Сейран Оганян.