Ս.Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց Ն.Բորդյուժայի հետ
17 Հունիսի, 2008 00:00Երկօրյա աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը ս.թ. հունիսի 17-ին հանդիպեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի և ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ղեկավարության հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին հավաքական անվտանգության համակարգի զարգացմանը, ՀԱՊԿ շրջանակներում խաղաղապահ գործունեությանը, ռազմական, ռազմատեխնիկական, ռազմաուսումնական և ռազմատնտեսական համագործակցությանը նպաստող հարցեր: Քննարկվեցին նաև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների կայանալիք հերթական նիստի օրակարգային հարցեր. ի դեպ, այս անգամ խորհրդի նախագահությունը ստանձնելու է Հայաստանը:
Հանդիպմանը կարևորվեց հատկապես «Ռուբեժ 2008» հրամանատարաշտաբային զորավարժության անցկացումը, ինչպես նաև քննարկվեցին կազմակերպչական որոշ հարցեր:
Կողմերն անդրադարձան նաև Միացյալ ռազմական համակարգերի ստեղծմանն ու գործունեությանն առնչվող խնդիրների:

Делегация во главе с министром обороны Армении встретилась с генсеком ОДКБ
17 Июня, 2008 00:0017 июня делегация во главе с министром обороны Армении, находящаяся с двухдневным официальным визитом в Российской Федерации встретилась с генеральным секретарем Организации договора о коллективной безопасности Николаем Бордюжей и руководством объединенного штаба ОДКБ.
В ходе встречи стороны осудили вопросы, связанные с развитием системы объединенной безопасности, миротворческой деятельностью в рамках ОДКБ, военным, военно-техническим, военно-учебным и военно-экономическим сотрудничеством.
Также были обсуждены вопросы повестки очередного заседания Совета министров обороны государств ОДКБ, председательство в котором переходит к Армении.
Собеседники придали особую важность проведению командно-штабных учений «Рубеж-2008», а также рассмотрели ряд организационных вопросов.
На встрече также были обсуждены вопросы, связанные с созданием и деятельностью Объединенных военных систем.