ՆԱՏՕ-ի hամատեղ զորավարժություն Հայաստանում
28 Հուլիսի, 2008 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 21-ը, Գործընկերություն հանուն խաղաղության (ԳՀԽ) ծրագրի շրջանակներում, Հայաստանում կանցկացվի Համատեղ աղեղ/նիզակակիր 2008 զորավարժությունը:
Զորավարժության նպատակն է` կատարելագործել ՆԱՏՕ-ի և այլ ուժերի փոխգործունակությունը, ինչպես նաև հավասարակշռություն հաստատել ՆԱՏՕ-ի անդամ և ԳՀԽ/ՍՀՆ մասնակից երկրների միջև անցկացվող զորավարժանքներում` մասնակիցներին հասու դարձնելով ՆԱՏՕ-ի` իրական ռազմական գործողությունների փորձառությունը:
Զորավարժությունը կապահովի ՆԱՏՕ-ի կողմից համալիր և դինամիկ գործողությունների անցկացման կարողությունների ցուցադրում, որին ներգրավված են շուրջ 1100 զինծառայողներ 21 երկրից, որից 7 -ը` ՆԱՏՕ-ի անդամ, 12 - ը` ԳՀԽ ծրագրի մասնակից և ՍՀՆ /Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնություն/ անդամ 1 երկիր` Արաբական Միացյալ Էմիրություններ:
Զորավարժության սցենարը կազմվելու է ՆԱՏՕ-ի` ՄԱԿ-ի կողմից լիազորված Ճգնաժամերի արձագանքման գործողությունների հիման վրա:
Զորավարժությունը ղեկավարելու է Դաշնային Ցամաքային Բաղադրիչ Հրամանատարության Հայդելբերգի կենտրոնակայանի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռոլանդ Քաթերը:

COOPERATIVE LONBOW 08/ COOPERATIVE LANCER 08 EXERCISES WILL BE CONDUCTED IN ARMENIA
28 July, 2008 00:00THE NORTH ATLANTIC TREATY ORGANIZATION (NATO) RECENTLY ANNOUNCED THAT IT WILL CONDUCT AN EXERCISE IN THE FRAMEWORK OF THE PARTNERSHIP FOR PEACE (PFP) PROGRAMME CALLED COOPERATIVE LONBOW 08/ COOPERATIVE LANCER 08 (COLW/ COLR 08), IN ARMENIA, BETWEEN 29 SEPTEMBER AND 21 OCTOBER 2008.
THE AIM OF COLW/ COLR 08 IS TO IMPROVE THE INTEROPERABILITY OF NATO AND OTHER FORCES. THE EXERCISES WILL INVOLVE APPROXIMATELY 1100 SERVICE MEMBERS FROM OVERALL 21 NATIONS INCLUDING 7 NATO NATIONS, 12 PARTNERSHIP FOR PEACE (PFP) NATIONS, AS WELL AS OTHER PARTNER NATIONS, AND ICI MEMBER UNITED ARAB EMIRATES.
THE SCENARIO WILL BE BASED ON A UNITED NATIONS (UN) MANDATED NATO-LED CRISIS RESPONSE OPERATION (CRO). COLW/ COLR 08 WILL PROVIDE A VISIBLE DEMONSTRATION OF NATO’S ABILITY TO CONDUCT A COMPLEX AND DYNAMIC OPERATION AIMED AT THE INTEROPERABILITY OF NATO AND PARTNER FORCES. COLW/COLR ARE AIMED AT PROVIDING A GOOD BALANCE BETWEEN NATO’S TRAINING REQUIREMENTS AND PFP/ICI’S TRAINING NEEDS. NATO’S REAL-WORLD OPERATIONAL EXPERIENCES WILL BE INCORPORATED