Ս.Օհանյանն ընդունեց բրիգադի գեներալ Հ.Վիերմանին
Ս.թ. նոյեմբերի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության ռազմաքաղաքական դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Հանս Վերնա Վիերմանի գլխավորած պատվիրակությանը և ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, տիկին Անդրե Վիկտորինին:Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԳԴՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Բրունո Պաուլուսը:
Ս.Օհանյանը նախ ողջունեց հյուրերին` նշելով, որ պատվիրակության այցը Հայաստան նպաստում է ձևավորված երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Ս.Օհանյանը փաստեց, որ երկու երկրների միջև ձևավորվել են ռազմաքաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններ, որոնք պետք է ծառայեցնել ի շահ երկու երկրների զարգացման: Նախարարը փաստեց նաև, որ համագործակցությունն արդյունավետ է հատկապես ռազմական բժշկության, ռազմական կրթության և իրավական ոլորտներում, ինչի շրջանակներում էլ իրականացվում է փորձի փոխանակում:
Ս.Օհանյանը նշեց նաև, որ ցանկալի է հարաբերություններ զարգացնել նաև խաղաղապահ գործողությունների ոլորտում` փաստելով, որ ս.թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում անցկացված «Համատեղ աղեղ/համատեղ նիզակակիր 2008» զորավարժություններն ապացուցեցին, որ ՀՀ զինված ուժերը տիրապետում են փոխգործունակության զարգացմանը:
Իր հերթին բիրգադի գեներալ Հ. Վերնա Վիերմանը Ս.Օհանյանին փոխանցեց ԳԴՀ պաշտպանության նախարարի բարեմաղթանքները, նշելով, որ նման հանդիպումները բարի ավանդույթ են դառնում:
Գեներալ Վիերմանը նաև շնորհակալություն հայտնեց նախարարին` ՀՀ զինված ուժերի կողմից Իրաքում խաղաղապահ առաքելությունը պատվով իրականացնելու, ինչպես նաև Կոսովոյում խաղաղապահ գործողություններին ներգրավվածության համար:
Հանդիպման ավարտին Ս.Օհանյանը հավելեց, որ ողջունելի են տարածաշրջանում վստահության ամրապնդման, կայունության, անվտանգության և համագործակցության խորացմանն ուղղված բոլոր ջանքերը:
Կողմերը քննարկեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Сейран Оганян принял бригадного генерала Ганса Виермана
6 ноября министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял делегацию во главе с заместителем директора военно-политического департамента министерства обороны Германии, бригадным генералом Гансом Верна Виерманом и Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в Армении Андре Викторин. На встрече присутствовал военный атташе ФРГ в Армении, полковник Бруно Паулус.В ходе встречи Сейран Оганян отметил, что между Арменией и Германией налажены военно-политические отношения высокого уровня, которые нужно использовать в интересах развития двух стран.
«Сотрудничество эффективно особенно в сферах военной медицины, военного образования и правовой области, в рамках которых осуществляется обмен опытом», - он
Оганян отметил, что желательно развивать отношения также в сфере миротворческой деятельности, подчеркнув, что проведенные в Армении в сентябре-октябре 2008 года военные учения «Cooperative Longbow/Lancer-2008» («Совместный лук/Совместный копьеносец 2008») доказали, что Вооруженные силы Армении готовы к развитию взаимодействия.
Он добавил, что армянская сторона приветствует все усилия, направленные на укрепление доверия в регионе, углубление стабильности, безопасности и сотрудничества.
В свою очередь, бригадный генерал Виерман передал Оганяну добрые пожелания от министра обороны Германии, отметив, что подобные встречи становятся хорошей традицией.
Он также выразил благодарность министру обороны Армении за достойное выполнение армянскими военнослужащими миротворческой миссии в Ираке, а также участие в миротворческой деятельности в Косово.