![](/UserFiles/Image/specnaz_3.jpg)
Միջոցառումը հանդիսավոր խոսքով բացեց ՀՀ ԶՈւ հետախուզության վարչության պետ-ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գնդապետ Արշակ Կարապետյանը, որը շնորհավորեց անձնակազմին` վերոնշյալ տոնի կապակցությամբ` իր խոսքում նշելով հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կարևորությունը, ինչպես նաև կազմավորման և անցած ուղու մանրամասներ:
![](/UserFiles/Image/specnaz_5.jpg)
Ապա ելույթ ունեցավ ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը, որը շնորհավորեց հատուկ նշանակության գնդի անձնակազմին` իր խոսքում նշելով, որ ամեն տարի այս օրը ՀՀ զինված ուժերում հանդիսավորությամբ տոնվում է հետախույզի օրը: Նրանք, որ առաջինները ներգրավվեցին այս ազատագրական պայքարում` թշնամու մասին տեղեկություններ և մանրամասը տվյալներ տրամադրելով կազմավորվող ջոկատներին:
![](/UserFiles/Image/specnaz_6.jpg)
Ապա նախարարը կարևորեց հետախուզական և հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների դերը զինված ուժերում, ընդգծելով, որ այսօր էլ վերջիններս շարունակում են բարդ խնդիրներ իրականացնել, այնուհետև հավելեց, որ նշված ստորաբաժանումների զինծառայողները հպարտությամբ պետք է իրականացնեն իրենց ծառայությունը: Այնուհետև շնորհավորական ելույթներին հաջորդեցին հատուկ գնդի զինծառայողների ցուցադրական ելույթները, որոնց ընթացքում վերջիններս ցուցադրեցին զենքի և մարտարվեստի տիրապետման բարդ հնարքներ: Նման ելույթներվ հանդես եկան նաև «Բերկուտ» թիկնապահական քոլեջի սաները և ԼՂՀ համանուն ստորաբաժանումների զինծառայողները:
![](/UserFiles/Image/specnaz_2.jpg)
Միջոցառման ավարտին պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով պարգևատրվեցին հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների որոշ զինծառայողներ: Միջոցառումն ավարտվեց հանդիսավոր քայլերթով, որից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը, միջոցառման շրջանակներում, պատասխանեց լրագրողների հարցերին:
![](/UserFiles/Image/specnaz_7.jpg)
Նախարարը մասնավորապես խոսեց ս.թ. մայիսի 25-ին ադրբեջանական կողմին գերի ընկած, ժամկետային զինծառայող Պարույր Սիմոնյանի ճակատագրի մասին` նշելով, որ հայկական կողմն անում է ամեն հնարավորը` Պ.Սիմոնյանին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ: Իսկ հայկական կողմում գտնվող ադրբեջանցի գերու առնչությամբ Ս.Օհանյանը հայտնեց, որ 1989թ. ծնված, ժամկետային զինծառայող Ռաֆիգ Հասանովը գերի է ընկել ս.թ. հոկտեմբերի 8-ին:
Նախարարը նաև հաստատեց այն փաստը, որ ըստ վերջինիս կողմից արված հայտարարության, Ռ.Հասանովը ցանկություն չունի վերադառնալ իր հայրենիք:

Праздничные мероприятия по случаю Дня разведчика
8 Ноября, 2008 00:008 ноября министр обороны Армении Сейран Оганян посетил полк специального назначения в Нубарашене, чтобы принять участие в торжественных мероприятиях по случаю Дня разведчика. В торжествах приняли участие также начальник Главного штаба ВС Армении, первый заместитель министра обороны, генерал-полковник Юрий Хачатуров, высший офицерский состав ВС РА, военные атташе дипмиссий, другие официальные лица.
По случаю 16-летия формирования полка специального назначения Вооруженных сил Сейран Оганян выступил с речью, в которой, в частности, сказал: «Разведывательные подразделения и подразделения специального назначения прошли большой путь и во время национально-освободительной войны и сейчас с каждым днем улучшают свои профессиональные качества».
Он отметил, что полк специального назначения готов в любое время при любых условиях выполнить поставленные перед ним задачи. Министр отметил, что разведывательные подразделения полка самые подготовленные из всех структур Вооруженных сил Армении.
«Мы гордимся этими подразделениями, так как их физические и профессиональные качества и навыки поведения на поле боя - самые высокие, и это многократно было отмечено руководством ВС Армении», - отметил Оганян.
По словам министра, деятельность разведпоразделений имеет важное значение, так как без наличия информации о сопернике, которые добывают разведчики, невозможно реализовать поставленные перед ВС задачи.
Приказом министра обороны Армении некоторые военнослужащие и представители офицерского состава Специального полка были награждены медалями «Андраник Озанян», «Маршал Баграмян», «Гарегин Нжде», благодарственными грамотами и ценными подарками.
В рамках праздничного мероприятия прошли показательные выступления с участием разведывательных подразделений и групп спецназа.
Полк специального назначения как воинское подразделение было создано в 1992 году - с первых дней формирования Армянской армии, защищая границы Армении. 25 мая этого года в связи с 15-летним юбилеем Армянской армии, Полк специального назначения награжден орденом «Боевой крест второй степени» за вклад в развитие Вооруженных сил Армении и защиту границ республики.