Միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստ` պաշտպանության նախարարությունում
Ս.թ. հունվարի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ Աֆղանստանից խորհրդային զորքերի դուրս բերման 20-ամյակի կապակցությամբ հոբելյանական միջոցառումների կազմակերպաման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի նախագահությամբ:Նիստի ընթացքում քննարկվեցին միջոցառման մասնակիցների` Հայաստան կատարելիք այցի և այս շրջանակներում Հայաստանում անցկացվելիք միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մանրամասներ:
Հաստատվեց իրականացվելիք հոբելյանական միջոցառումների ծրագիրը, որը նախատեսում է ցուցահանդես` «Աֆղանական պատերազմը» խորագրով, հանդիպումներ զինծառայողների, ռազմամարզական վարժարանների սաների, հանրակրթական դպրոցների ուսուցչական կոլլեկտիվների և աշակերտների հետ, աֆղանական պատերազմի և արցախյան ազատամարտի վետերանների համատեղ այցելություններ մայրաքաղաքում, մարզային կենտրոններում և համայնքներում պատերազմում զոհվածների հիշատակին կանգնեցված հուշարձաններին, այց «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն և «Հաղթանակ» զբոսայգի, արխիվային տեսաֆիլմերի և տեսանյութերի ցուցադրություն, համերգային միջոցառումներ, սուրբ պատարագի մատուցում սբ. Գ. Լուսավորիչ եկեղեցում և այլն, ինչպես նաև հանդիպում ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, մամլո-ասուլիս:
Նիստի ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանն ընդգծեց նման միջոցառումների կարևորությունը` նշելով, որ դրանք նպաստում են մատաղ սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության բարձրացմանը:

Sitting of the interdepartmental commission at the Ministry of Defense
On January 13,2009 the recurrent sitting of the interdepartmental commission to organize and conduct the jubilee events dedicated to the 20th anniversary of withdrawing the Soviet troops from Afghanistan took place at the Ministry of Defense chaired by Defense Minister Seyran Ohanyan.Discussed were issues connected with the visit of the participants of the event to Armenia, as well as the details of the organization of arrangements in Armenia within this framework.
The program of events envisages an exhibition titled the “Afghan War," meetings with servicemen, students of military educational establishments, teachers and pupils of secondary schools, visits of the veterans of the Afghan and Artsakhi wars to memorials to the soldiers killed in the wars, visit to the Yerablur Pantheon and “Haghtanak” Park, screening of archive video materials, concerts, a Holy Mass at St Gregory the Illuminator Church, as well as a meeting with mass media representatives.
At the end of the meeting RA Defense Minister Seyran Ohanyan stressed the importance of such events, noting that those contribute to the patriotic upbringing of the younger generation.