Պարզաբանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը
18 Փետրվարի, 2009 00:00Ի պատասխան ս.թ. փետրվարի 18-ին «Ուրբաթ» ակումբում «Բանակի մասնակցությունը մարտի 1-ին» թեմայով Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանի և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Վլադիմիր Կարապետյանի մեկնաբանությունների, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ներկայացնում է որոշ պարզաբանումներ:
ՀՀ Սահմանադրության 117-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն, մինչև արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի օրենքով սահմանումը, սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի դեպքում Հանրապետության Նախագահը, խորհրդակցելով Ազգային ժողովի նախագահի և Վարչապետի հետ, իրականացնում է իրավիճակից թելադրվող միջոցառումներ և այդ մասին ուղերձով դիմում ժողովրդին:
Զինված ուժերի օգտագործման համար հիմք է ծառայել ՀՀ Նախագահի 2008թ. մարտի 1-ի հրամանագիրը` «Արտակարգ դրություն» հայտարարելու վերաբերյալ` համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 14-րդ և 117-րդ հոդվածի 6-րդ կետերի:
Վերոնշյալ հրամանագրի 3-րդ կետի համաձայն արտակարգ դրության իրականացման ապահովումը վերապահվել է ՀՀ ոստիկանությանը և պաշտպանության նախարարությանը: Ելնելով վերոնշյալ հրամանագրի 3-րդ կետից, ինչպես նաև ըստ «ՀՀ ԶՈՒ կայազորային և պահակային ծառայության» Կանոնագրքի 17-րդ հոդվածի, Երևանի կայազորի պետի կողմից մշակված և ԶՈՒ ԳՇ պետի կողմից հաստատված արտակարգ դրություն հայտարարելու դեպքերի համար միջոցառումների ծրագրի համաձայն, Երևանի կայազորի կազմում ընդգրկված ԶՈՒ ստորաբաժանումներն ընդգրկվել են պետական հատուկ նշանակության օբյեկտների պահպանության միջոցառումներում:
Զինծառայողների կողմից պետական հատուկ նշանակության օբյեկտների պահպանումը և պահպանվող օբյեկտի վրա բացահայտ հարձակման դեպքում զենքի կիրառումը նույնպես կանոնակարգվում է վերոնշյալ Կանոնագրքի 120-րդ հոդվածի դրույթների համաձայն:
Պետական հատուկ նշանակության օբյեկտները պահպանության տակ վերցնելու գործընթացն ՀՀ զինված ուժերը սկսել են ժամը 22:25-ից` «Արտակարգ դրություն» հայտարարելու վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի հրամանագրի հայտարարումից հետո` այդ հրամանագրի կատարումն ապահովելու նպատակով: ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանի համաձայն, արտակարգ դրություն հայտարարելուց անմիջապես հետո ստեղծվել է Երևանի կայազորում ընդգրկված ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողությունները համակարգող շտաբ` Երևանի կայազորի պետի գլխավորությամբ:
Գործողություններում ներգրավվել են բացառապես Երևանի կայազորում ընդգրկված ԶՈՒ ստորաբաժանումները, որոնց ցուցակը հաստատում է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը` «ՀՀ ԶՈՒ կայազորային և պահակային ծառայության» Կանոնագրքի 7-րդ հոդվածի համաձայն: ՀՀ ՊՆ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ չեն օգտագործվել: ՀՀ ԶՈւ զինծառայողները ներգրավվել են պետական հատուկ նշանակության օբյեկտների պահպանության գործընթացում, որը որևէ հատուկ պատրաստություն չի պահանջում:
Երևանի կայազորում ընդգրկված ԶՈՒ ստորաբաժանումներին տրվել է ուժի կիրառումից ձեռնպահ մնալու հրաման: ԶՈՒ ստորաբաժանումները ոչ միայն հրազեն չեն կիրառել, այլև չեն իրականացրել հասարակական կարգի վերականգնման որևէ գործողություն: Այդպիսի գործողություններ իրականացրել են ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումները, այդ թվում նաև ՀՀ ոստիկանության զորքերը: Վերջիններիս անձնակազմը կրում է նույն դաշտային համազգեստը` ինչ ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմը: Այդ պատճառով ոմանց մոտ առաջանում է ՀՀ զինված ուժերի` հասարակական կարգի վերականգնման գործողություններին մասնակցելու մասին թյուր կարծիք:

Министерство обороны разъясняет
18 Февраля, 2009 00:00В ответ на представленный накануне доклад представителей оппозиции координатора АНК Левона Зурабяна и ответственного за связи с общественностью Владимира Карапетяна «Участие армии в событиях 1 марта» министерство обороны представляет некоторые разъяснения.
Согласно 6-му пункту статьи 117, до официального объявления режима чрезвычайной ситуации в случае угрозы конституционному порядку Президент Республики, советуясь с председателем Национального Собрания и Премьер-министром, осуществляет продиктованные ситуацией мероприятия и в этой связи обращается с посланием к народу.
Основанием использования Вооруженных сил послужил приказ президента от 1-го марта 2008г. об объявлении «Чрезвычайной ситуации» в соответствии с 14-ым пунктом статьи 55 и 6-ым пунктом статьи 117 Конституции.
Согласно 3-му пункту вышеупомянутого приказа осуществление чрезвычайного положения было возложено на Полицию и министерство обороны. Исходя из того же пункта, а также согласно 17-ой статье Регламента «Гарнизонной и охранной службы ВС РА» включенные в состав Ереванского гарнизона подразделения ВС были вовлечены в мероприятия по охране объектов специального назначения.
Охрана этих объектов военнослужащими и использование оружия в случае явного нападения на охраняемые объекты также регламентируется пунктами 120-ой статьи вышеупомянутого Регламента.
Дислоцирование подразделений ВС РА с целью взятия под охрану объектов специального назначения, согласно приказу министра обороны, началось с 22:25, после объявления приказа президента о введении «Чрезвычайного положения».
Согласно приказу министра обороны, сразу после объявления чрезвычайного положения был создан штаб по координации подразделений ВС, входящих в Ереванский гарнизон во главе с начальником гарнизона.
Подразделения особого назначения МО РА не были использованы. Военнослужащие ВС РА были вовлечены в охрану специальных объектов, что не требует особой подготовки.
Подразделениям ВС, включенным в Ереванский гарнизон, был дан приказ воздержаться от применения силы. Подразделения ВС не только не использовали огнестрельное оружие, но и не участвовали в каком-либо мероприятии по восстановлению общественного порядка. Эти действия осуществляли подразделения Полиции, в том числе войска Полиции.
Личный состав последних носит ту же полевую форму, что и личный состав Вооруженных сил РА. По этой причине у некоторых возникает ложное мнение о том, что ВС Армении принимали участие в действиях по восстановлению общественного порядка.