ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի հետ
24 Փետրվարի, 2026 20:30ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
Նախարար Պապիկյանն Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին է փոխանցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ջերմ ողջույնը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են Հայաստանի և Իրանի միջև բարձր մակարդակի հարաբերությունների շարունակական զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել են Հայաստան-Իրան համագործակցությանը, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Նախարար Պապիկյանն ընդգծել է Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի՝ դիվանագիտական ճանապարհով լուծման անհրաժեշտությունը:

The Minister of Defence of the Republic of Armenia met with the President of the Islamic Republic of Iran
24 February, 2026 20:30The Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian.
Minister Papikyan conveyed to the President of Iran Masoud Pezeshkian the warm greetings of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
During the meeting, the parties emphasized the importance and necessity of the continuous development of high-level relations between Armenia and Iran, as well as the strengthening of peace and stability in the region.
Issues related to Armenia-Iran cooperation, including cooperation in the defence sector were discussed. Minister Papikyan emphasized the need of resolving the situation around Iran through diplomatic means.
The sides also exchanged views on issues related to international and regional security.