Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԱՄՆ պատերազմի քարտուղարի քաղաքականության գծով տեղակալի հետ
15 Հոկտեմբերի, 2025 23:00Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պատերազմի քարտուղարի քաղաքականության գծով տեղակալ Էլբրիջ Կոլբիի հետ:
Հանդիպմանը նաև մասնակցել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության ներկա ընթացքին և երկարաժամկետ, ինստիտուցիոնալ ծրագրերի նախաձեռնմանն առնչվող հարցեր։
Կողմերը վերահաստատել են պաշտպանության ոլորտում գործընկերությունը խորացնելու պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով ԱՄՆ ստանձնած կարևոր դերը տարածաշրջանում կայուն և տևական անվտանգության հաստատման գործընթացում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ռազմական կրթության և պաշտպանական բարեփոխումների ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցերի։

Сурен Папикян встретился с заместителем военного министра США по вопросам политики
15 Октября, 2025 23:0015 октября министр обороны РА Сурен Папикян в Пентагоне встретился с заместителем военного министра США по вопросам политики Элбриджем Колби.
Во встрече также принял участие посол РА в США Нарек Мкртчян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся текущего состояния сотрудничества РА-США в сфере обороны, а также инициирования долгосрочных институциональных программ.
Стороны подтвердили готовность к углублению партнерства в оборонной сфере, подчеркнув взятую на себя со стороны США важную роль по установлению стабильной и долгосрочной безопасности в регионе.
Собеседники также обсудили ряд вопросов, связанных с реализацией совместных инициатив в областях военного образования и оборонных реформ.