Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը պաշտոնակիցների հետ մասնակցել է կլոր սեղան-փակ քննարկմանը
14 Փետրվարի, 2025 20:43ԳԴՀ դաշնային զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Կարստեն Բրաուերի հրավերով Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մասնակցող ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը փետրվարի 14-ին պաշտոնակիցների հետ մասնակցել է կլոր սեղան-փակ քննարկմանը։
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը նաև ոչ ֆորմալ շփումներ է ունեցել ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի, Արգենտինայի գործընկերների, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նախագահի հետ։
Հաջորդիվ Էդվարդ Ասրյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցել է նաև Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը։

Lieutenant General Edward Asryan participated in a roundtable discussion with his counterparts
14 February, 2025 20:43On February 14, by the invitation of the Chief of the Defence Staff of the Federal Armed Forces of the Federal Republic of Germany, General Carsten Breuer, the First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan participated in a roundtable discussion with his counterparts within the framework of the Munich Security Conference.
Lieutenant General Edward Asryan also engaged in informal discussions with his counterparts from the United States, Germany, Sweden, Finland and Argentina, as well as with the Chairman of the NATO Military Committee.
Subsequently, as part of the delegation led by the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, Edward Asryan participated in the official opening ceremony of the Munich Security Conference.