Բեռլինում տեղի են ունեցել ՀՀ-ԳԴՀ երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները
11 Հոկտեմբերի, 2024 14:55Հոկտեմբերի 9-10-ը Բեռլինում տեղի են ունեցել ՀՀ-ԳԴՀ երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնց մասնակցել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Գերմանիայի դաշնային պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչություններում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակն ու դրա զարգացման միտումները և այդ համատեքստում կարևորել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ կերպափոխման ընթացքը։
Կողմերը քննարկել և երկուստեք գոհունակություն են հայտնել 2024 թվականի երկկողմ պաշտպանական համագործակցության ընթացքի վերաբերյալ, ընդգծել են այն զարգացնելու զգալի ներուժը։ Քննարկումների արդյունքում համաձայնեցվել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցության 2025 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է տասնյակ միջոցառումներ՝ փորձի փոխանակման, կրթության և վարժանքի, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով։

В Берлине состоялись двусторонние оборонные консультации между РА и ФРГ
11 Октября, 2024 14:559-10 октября в Берлине состоялись двусторонние оборонные консультации между РА и ФРГ, в которых приняла участие делегация, возглавляемая начальником управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левоном Айвазяном.
В ходе встреч, состоявшихся в департаментах политики международной безопасности и международного сотрудничества Федерального министерства обороны Германии, был обсужден ряд вопросов, касающихся международной и региональной безопасности, а также перспективы развития сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах. Левон Айвазян представил военно-политическую ситуацию, сложившуюся вокруг Армении, и тенденции ее развития, в этом контексте подчеркнул важность проекта «Перекресток мира», а также процесса преобразования Вооруженных сил Армении.
Стороны обсудили и выразили взаимное удовлетворение ходом двустороннего оборонного сотрудничества на 2024 год, подчеркнули значительный потенциал его развития. По итогам обсуждений была согласована Программа сотрудничества в сфере обороны на 2025 год, которая включает десятки мероприятий по обмену опытом, образованию и обучению, а также по ряду направлений, представляющих двусторонний интерес.