Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Բելգիայի փոխվարչապետ Դավիդ Կլարինվալին
28 Մայիսի, 2024 13:22Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մայիսի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Բելգիայի փոխվարչապետ Դավիդ Կլարինվալին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Բելգիայի միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Նախարար Պապիկյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը և նպատակները, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Քննարկվել են նաև բազմակողմ ձևաչափերով՝ ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ շրջանակում համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։

Suren Papikyan held a meeting with the Vice-Prime Minister of Belgium David Clarinval
28 May, 2024 13:22During his working visit to the Kingdom of Belgium, the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, held a meeting with the Vice-Prime Minister of Belgium, David Clarinval, on May 28th.
During the meeting, issues related to the potential cooperation between Armenia and Belgium in the defence sector were discussed.
Minister Papikyan outlined the ongoing reforms in the Armenian Armed Forces, detailing their objectives and progress, as well as the project of the Government of the Republic of Armenia “The Crossroad of Peace”.
Furthermore, the meeting addressed cooperation within NATO and the EU, along with broader discussions on regional security in multilateral contexts.