Հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցություն
17 Հուլիսի, 2009 00:00Ս.թ. հուլիսի 16-ից 17-ը Երևանում կայացավ հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության պլանավորման համաժողովը: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի գրասենյակի, ԱՄՆ եվրոհրամանատարության, Եվրոպայում ԱՄՆ զորատեսակների հրամանատարության, Կանզասի ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման ընթացքում ամերիկյան կողմի հետ ամփոփվեցին այս տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները և նախանշվեցին առաջիկա երկու տարիների համագործակցության հիմնական ուղենիշերը: Ամերիկյան պատվիրակությունը ս.թ. հուլիսի 16-ին այցելեց ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադ և ականազերծման կենտրոն, իսկ հուլիսի 17-ին՝ ՀՀ ՊՆ ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ:
Այցի շրջանակներում պատվիրակության անդամներին ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Ողջունելով և կատարված աշխատանքների համար շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակության անդամներին՝ Սեյրան Օհանյանը նրանց մաղթեց հաջողություններ հետագա համագործակցության և պատվիրակության գործունեության ընթացքում: Կարևորելով համանման համաժողովների անցկացումը քննարկումների միջոցով համագործակցության ընդլայնման և զարգացման համար՝ պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ոլորտներին, իրականացված միջոցառումներին և դրանք ընդլայնելու ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքներին:
Հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ համագործակցությունը խորացվելու է հատկապես ռազմաբժշկական, ականազերծման, խաղաղապահ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև՝ շարունակվելու է պաշտպանական ռազմավարական վերանայման գործընթացում ԱՄՆ-ի խորհրդատվական օժանդակությունը:

Armenian-American Defence Cooperation
17 July, 2009 00:00On the 16th and 17th of July, 2009 the Armenian-American Bilateral Cooperation Planning Conference (BCPC) took place in Yerevan. The delegation included representatives from the Office of Secretary of Defense (OSD), Defense Security Cooperation Agency (DSCA), US European Command (EUCOM), Marine Forces Europe (MARFOREUR), US Air Force Europe (USAFE), Kansas National Guard.
During the event, together with the American side, the work done in this year was summarized and the main directions of cooperation for the coming two years were projected. On the 16th of July the American delegation visited the Peacekeeping division of the RA Armed Forces and the humanitarian demining centre, and on the 17th of July they visited the Institute for National Strategic Studies (INSS) of the RA MoD.
In the frames of the visit the RA Minister of Defence received the delegation. Greeting and thanking the members of the delegation for the work done, Seyran Ohanyan wished them success in their further cooperation. Pointing out the importance of such conferences for broadening and developing the cooperation through discussions, the Minister of Defence paid attention to the sphere of Armenian-American defence cooperation, to the events that have been accomplished and to the work to be done to enrich them.
During the meeting it was stated that the cooperation is to be enforced particularly in the spheres of military medicine, demining, and development of peacekeeping capabilities. At the same time the US advisory assistance is to be continued in the process of defence strategic review.