Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ղազախստանի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
23 Հունվարի, 2024 17:37Հունվարի 23-ին` Ղազախստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում, Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ:
Արարողությունից հետո մեկնարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ղազախստանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Ռուսլան Ժակսիլիկովի հանդիպումը՝ ընդլայնված կազմով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ղազախական պաշտպանական համագործակցությանն առնչվող, անվտանգային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Երկուստեք արձանագրվել է համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ։
Հանդիպման ավարտին պաշտպանության նախարարները ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև պաշտպանական ոլորտում 2024 թվականի համագործակցության պլանը, որը ներառում է մի շարք միջոցառումներ Հայաստանում և Ղազախստանում։

Состоялась встреча министров обороны Армении и Казахстана
23 Января, 2024 17:3723 января - в рамках официального визита в Республику Казахстан, в министерстве обороны Республики Казахстан состоялась торжественная церемония встречи министра обороны Республики Армения Сурена Папикяна с участием почетного караула и военного оркестра.
После церемонии состоялась встреча министра обороны Армении Сурена Папикяна и министра обороны Казахстана, генерал-полковника Руслана Жаксылыкова в расширенном составе.
В ходе встречи обсуждены вопросы армяно-казахского оборонного сотрудничества и безопасности, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Стороны подчеркнули большой потенциал для развития сотрудничества, достигнута договоренность о дальнейшем развитии сотрудничества.
В завершении встречи министры обороны двух стран подписали План сотрудничества между министерствами обороны Республики Армения и Республики Казахстан в оборонной сфере на 2024 год, предусматривающий проведение ряда мероприятий в Армении и Казахстане.