Տեղի են ունեցել հայ-բրիտանական 6-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցությունները
29 Նոյեմբերի, 2023 14:11Նոյեմբերի 28-ին Լոնդոնում տեղի են ունեցել հայ-բրիտանական 6-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցությունները։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը։
Խորհրդակցություններին ներկա է եղել նաև Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն ու պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Լևոն Այվազյանը բրիտանացի գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանն ուղղված հայկական կողմի քայլերը, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ներկայացվել են նաև ՀՀ զինված ուժերում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները։
Կողմերը հանգամանորեն քննարկել են երկկողմ ռազմական համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները։
Երկուստեք արձանագրվել են մի շարք նոր ոլորտներում առկա համագործակցային զգալի ներուժը և այն կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը, որոնց շուրջ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության ու միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և ՄԹ պաշտպանության նախարարության Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության հարցերով տնօրեն Դեյվիդ Մորգանը ստորագրել են պաշտպանության ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության 2023-2024 թթ. ծրագիրը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 7-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցություններն անցկացնել Երևանում։

Прошли 6-ые армяно-британские оборонные стратегические консультации
29 Ноября, 2023 14:1128 ноября в Лондоне прошли 6-ые армяно-британские оборонные стратегические консультации. Армянскую делегацию возглавил начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левон Айвазян.
В совещании участвовал также чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Варужан Нерсесян.
Обсуждены вопросы региональной и международной безопасности, а также вопросы двустороннего сотрудничества в сфере обороны.
Левон Айвазян представил британским коллегам создавшуюся вокруг Армении ситуацию с безопасностью и шаги армянской стороны, направленные на региональный мир и стабильность, в том числе проект «Перекресток мира». Были также представлены реализуемые в вооруженных силах РА широкомасштабные реформы.
Стороны детально обсудили нынешний ход и перспективы развития двустороннего военного сотрудничества.
Собеседники зафиксировали существенный потенциал сотрудничества в ряде новых сфер и готовность претворить его в жизнь, вокруг чего достигнуты договоренности.
По результатам совещаний начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левон Айвазян и директор департамента по вопросам политики России, Восточной Европы и Центральной Азии Дэвид Морган подписали программу армяно-британского сотрудничества в сфере обороны на 2023-2024 годы.
Достигнута договоренность о проведении 7-ого оборонного стратегического совещания в Ереване.