ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ռազմական խորհրդի նիստ
21 Հուլիսի, 2023 17:18Հուլիսի 21-ին ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ռազմական խորհրդի նիստ։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԶՈՒ-ում իրականացվող բարեփոխումներին և այդ համատեքստում իրականացված ծրագրերին ու առաջիկա անելիքներին։ Քննարկվել են «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով» հայեցակարգի ներդրմանը, արհեստավարժ սերժանտական կազմի զարգացմանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր։
Հնչել են զեկույցներ, ներկայացվել առաջարկներ։

A meeting of the military council was held at the MoD premises
21 July, 2023 17:18On July 21, a meeting of the military council was held under the leadership of the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces- First Deputy Minister of Defence, Lieutenant General Edward Asryan at the MoD premises.
During the meeting, the topics on the reforms being carried out in the Armed Forces were touched upon, as well as the programs conducted in this context and plans for the near future. Issues related to the implementation of the concept of "Mission Command", the development of professional NCOs system and a number of other topics were discussed.
Afterwards, reports were made, proposals were presented.