Հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձին
23 Հունիսի, 2023 16:06Հունիսի 23-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ԱՄՆ նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստ։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելին։
Հանդիսավոր նիստի ընթացքում ամփոփվել են համագործակցության քսան տարիների ընթացքում ունեցած ձեռքբերումները: Ընդգծվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցության ներկայիս մակարդակը լավ հիմք է ստեղծում Կանզաս նահանգի և ՀՀ այլ գերատեսչությունների միջև գործընկերության զարգացման համար՝ ՆԳՆ ոստիկանության և փրկարար ծառայության հետ, գյուղատնտեսության, առողջապահության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։
Հանդիսավոր նիստի ընթացքում պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար և Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Կանզաս նահանգի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության պաշտպանական համագործակցության գրասենյակի մի շարք աշխատակիցներ ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից պարգևատրվել են ՀՀ ԶՈՒ «Ռազմական համագործակցության համար» մեդալով և պատվոգրերով։
Կանզասի ազգային գվարդիայի կողմից պարգևատրվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության մի շարք ներկայացուցիչներ։

Торжественное заседание, посвященное 20-летию установления сотрудничества между Арменией и Канзасом
23 Июня, 2023 16:063 июня в административном комплексе министерства обороны РА в рамках программы партнерства США состоялось торжественное заседание, посвященное 20-летию установления сотрудничества между Арменией и штатом Канзас.
С приветственным словом выступили министр обороны РА Сурен Папикян и губернатор Канзаса Лора Келли.
В ходе торжественного заседания подведены результаты достижений, зафиксированных за 20 лет сотрудничества. Подчеркнуто, что нынешний уровень сотрудничества между оборонным ведомством РА и национальной гвардией Канзаса создает хорошую основу для развития партнерства между штатом Канзас и другими ведомствами РА – с полицией и спасательной службой МВД, в сферах сельского хозяйства, здравоохранения, туризма и т.д.
В ходе торжественного заседания за вклад в развитие армяно-американского сотрудничества в сфере обороны и в связи с 20-летием установления сотрудничества между Арменией и Канзасом министр обороны РА наградил ряд сотрудников офиса оборонного сотрудничества штата Канзас и посольства США в РА медалью «За военное сотрудничество» и почетными грамотами ВС РА.
Ряд представителей МО РА награжден Национальной гвардией Канзаса.