17 Մայիսի, 2023 22:35Հարգելի՛ հայրենակիցներ, ԶԼՄ հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, սահմանային միջադեպերի, առաջնագծում լարված իրադրության ժամանակ, երբ, ցավոք սրտի, հակառակորդի կրակոցից զինծառայող է զոհվում կամ վիրավորվում, որոշ լրատվամիջոցներ, սոցիալական ցանցերի օգտատերեր, այս կամ այն ճանապարհով ստանալով այդ տեղեկությունը, որը շատ հաճախ լինում է ոչ ստույգ և սխալ, շտապում են հաղորդել այն հանրությանը:
Պաշտպանության նախարարությունը բազմիցս հորդորել է լրատվամիջոցներին և սոցիալական ցանցերի օգտատերերին նման իրավիճակներում սպասել պաշտոնական հաղորդագրությանը, քանի որ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրությունները հրապարակում է միայն բազմակի ստուգումներից, զոհված զինծառայողի ընտանիքին սահմանված կարգով տեղեկացնելուց հետո:
Այսօր ևս, ինչպես նախորդ օրերին, լրատվամիջոցներից մեկը շտապել է հանրայնացնել իր ստացած սխալ տեղեկությունը` նշելով, թե զոհված զինծառայողը Շիրակի մարզից է: Պաշտպանության նախարարության թեժ գծի հեռախոսահամարին զանգահարել են Շիրակի մարզից զինծառայողների բազմաթիվ ծնողներ, ովքեր փորձել են ճշտել այդ տեղեկությունը:
Պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է լրատվամիջոցներին և սոցիալական ցանցերի օգտատերերին նմանօրինակ իրավիճակներում չշտապել և չտարածել իրենց ստացած այս կամ այն սխալ տեղեկությունը, ավելորդ սթրեսի չենթարկել զինծառայողների ծնողներին, հետևել պաշտոնական լրահոսին. պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է առաջնագծում տիրող իրադրության վերաբերյալ:

17 Мая, 2023 22:35Уважаемые соотечественники и представители СМИ, во время пограничных инцидентов, напряженной ситуации на передовой, когда, к сожалению, от выстрела противника погибает или получает ранение военнослужащий, некоторые СМИ, пользователи социальных сетей, получив тем или иным путем эту информацию, которая очень часто бывает неточной и непроверенной, спешат сообщить ее общественности.
Министерство обороны неоднократно призывало СМИ и пользователей социальных сетей в подобных случаях дожидаться официального сообщения, поскольку министерство обороны публикует сообщения только после многократных проверок, информирования семьи погибшего военнослужащего в установленном порядке.
Сегодня, как и в предыдущие дни, одно из СМИ поспешило обнародовать полученную им неверную информацию, отметив, что погибший военнослужащий был из Ширакского марза. На горячую линию Министерства обороны позвонили многочисленные родители военнослужащих из Ширакской области, которые пытались уточнить эту информацию.
Министерство обороны еще раз призывает СМИ и пользователей социальных сетей в подобных ситуациях не торопиться и не распространять неверную информацию, не подвергать ненужному стрессу родителей военнослужащих, следить за официальными новостями: министерство обороны должным образом информирует общественность о ситуации на передовой.