Նշվել է ռադիոէլեկտրոնային պայքարի զորքերի կազմավորման տարեդարձը
17 Դեկտեմբերի, 2022 13:27Դեկտեմբերի 17-ին զորամասերից մեկում հանդիսավորությամբ նշվել է ԶՈՒ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի զորքերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձը։ Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ։
Ելույթ ունեցողներն անդրադարձել են զորատեսակի կազմավորմանն ու անցած ճանապարհին՝ կարևորելով ՌԷՊ ստորաբաժանումների դերը բանակի մարտունակության ամրապնդման գործում։
Միջոցառման ավարտին զորատեսակի մի շարք զինծառայողներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներով։

The anniversary of the formation of the radio-electronic combat troops was celebrated
17 December, 2022 13:27On December 17, the 30th anniversary of the formation of the radio-electronic combat troops of the Armed Forces was solemnly celebrated in one of the military units. The event was attended by the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan, and other high-ranking military officers.
The speakers touched upon the formation of the REC and the path taken, stressing the role of its subdivisions in strengthening the combat capability of the army.
At the end of the event, a number of servicemen were awarded with departmental medals, certificates of honor and valuable gifts.