Տեղի է ունեցել «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում- II փուլ» ծրագրի փակման արարողությունը
13 Դեկտեմբերի, 2022 17:00Եվրոպայի խորհրդի կողմից Հայաստանի համար իրականացվող 2019-2022 թթ․ գործողությունների շրջանակում անցկացված ծրագրի փակման արարողության ժամանակ ամփոփ ներկայացվել է 30 ամիսների համատեղ արդյունավետ աշխատանքը, ևս մեկ անգամ ընդգծվել է ծրագրի կարևորությունը զինված ուժերում մարդու իրավունքների ապահովման ոլորտում: Ծրագիրը նպաստել է պաշտպանության բնագավառում ինստիտուցիոնալ և իրավական փոփոխությունների, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի մի շարք միջոցառումների իրականացմանը։
Ողջունելով ներկաներին և շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի իրականացմանն օժանդակող գործընկերներին, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը բարձր է գնահատել ձևավորված արդյունավետ և հուսալի համագործակցությունը, որի հաջող ընթացքը թույլ է տալիս նախաշնել նաև առաջիկա համատեղ միջոցառումները։
Ընդգծելով, որ ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումների առանցքային ուղղություններից են մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու ոչ կանոնադրային հարաբերությունների բացառումը, ռազմական կրթության և գիտության զարգացումը, զինծառայողների իրազեկվածության բարձրացումը, զինված ուժերում կանանց ներգրավվածության ընդլայնումը, զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության համակարգի արդիականացումը, Արման Սարգսյանը նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը առաջիկայում ընդգրկելու է մի շարք նոր ուղղություններ։
Ծրագրի գործընկերներն են ՀՀ պաշտպանության և արդարադատության նախարարությունները, Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը, իրավապահ մարմիններն ու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները։

Состоялась церемония закрытия программы "Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении - Фаза II"
13 Декабря, 2022 17:00Во время церемонии закрытия программы, проводимой Советом Европы в рамках действий для Армении на 2019-2022 годы, была кратко представлена 30-месячная совместная эффективная работа, и еще раз была подчеркнута важность программы в области обеспечения прав человека в вооруженных силах. Программа способствовала институциональным и правовым изменениям в сфере обороны, реализации ряда мер плана действий на 2020-2022 годы, вытекающих из стратегии защиты прав человека Республики Армения.
Приветствуя собравшихся и поблагодарив партнеров, содействующих в реализации проекта, заместитель министра обороны РА Арман Саргсян высоко оценил сложившееся эффективное и надежное сотрудничество, успешное течение которого позволяет предвосхищать предстоящие совместные мероприятия.
Подчеркивая, что одним из ключевых направлений проводимых в Вооруженных Силах РА реформ является защита прав человека и исключение неуставных отношений, развитие военного образования и науки, повышение осведомленности военнослужащих, расширение участия женщин в Вооруженных Силах, модернизация системы социальной защиты системы военнослужащих Арман Саркисян отметил, что сотрудничество с Советом Европы в ближайшем будущем будет включать в себя ряд новых направлений.
Партнерами программы являются министерства обороны и юстиции РА, аппарат Уполномоченного по международно-правовым вопросам, аппарат Защитника прав человека, правоохранительные органы и организации гражданского общества.