ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է միջազգային համաժողովի
9 Դեկտեմբերի, 2022 12:30Համաժողովին մասնակցել են ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների պաշտպանական գերատեսչություններում բարեվարքության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու կառուցների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների և առաջատար փորձագիտական կենտրոնների ներկայացուցիչներ։ Ներկայացվել ու քննարկվել են տարբեր երկրների զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդման լավագույն փորձը, առկա խնդիրները և դրանց լուծման համակարգային մոտեցումները։
Բրյուսելում ՀՀ ՊՆ գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանը նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության կերտման ծրագրի ղեկավարության հետ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ծրագրերի ակտիվացման ուղղությամբ, վերահաստատվել է հաջորդ տարվա միջոցառումների ցանկը։ ՊՆ գլխավոր քարտուղարը ծրագրի ղեկավարությանը և փորձագետներին հրավիրել է Հայաստան՝ անձնակազմի կառավարման, ֆինանսական պլանավորման, աուդիտի և գնումների համակարգի ռիսկային հարցերի վերհանման և դրանց չեզոքացման համալիր գործողությունների մշակման վերաբերյալ տեղում անհրաժեշտ խորհրդատվություն ստանալու նպատակով։

Делегация МО РА приняла участие в международном форуме
9 Декабря, 2022 12:30С 8 по 9 декабря делегация во главе с генеральным секретарем Министерства обороны РА Гамлетом Батикяном в Брюсселе приняла участие в международной конференции НАТО «роль укрепления добропорядочности в Вооруженных силах в деле защиты демократических ценностей и укрепления общественной и институциональной устойчивости».
В конференции приняли участие руководители структур, ответственных за укрепление добропорядочности, борьбу с коррупцией и защиту прав человека в оборонных ведомствах стран-членов и партнеров НАТО, представители международных организаций и ведущих экспертных центров. Были представлены и обсуждены передовой опыт укрепления добропорядочности в Вооруженных силах разных стран, существующие проблемы и системные подходы к их решению.
В Брюсселе генеральный секретарь Министерства обороны Республики Армения Гамлет Батикян также провел двусторонние встречи с руководством Программы укрепления добропорядочности НАТО. Достигнута договоренность об активизации совместных программ, утвержден список мероприятий на следующий год.