Իրականացվել են մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված միջոցառումներ
6 Դեկտեմբերի, 2022 23:18Երևանում իրականացվել են հայազգի նշանավոր զորահրամանատար, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված միջոցառումներ, մասնավորապես՝ հարգանքի տուրքի մատուցում Բաղրամյան պողոտայում կանգնեցված մարշալի արձանի մոտ, «ՀՀ վետերանների միավորում» ՀԿ-ի գրասենյակի մուտքի պատին Բաղրամյանին նվիրված հուշատախտակի բացում, ինչպես նաև ցուցադրություն ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանում:
Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն այցելած մարշալի թոռանը՝ Իվան Բաղրամյանին, երեկոյան ընդունել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և պարգևատրել գերատեսչական մեդալով։

Events dedicated to the 125th birth anniversary of Marshal Hovhannes Baghramyan were held
6 December, 2022 23:18Events dedicated to the 125th birth anniversary of the famous Armenian military commander, twice Hero of the USSR, Marshal Hovhannes Baghramyan were held in Yerevan, in particular, a tribute to the marshal monument on Baghramyan Avenue, the opening of a memorial plaque dedicated to Baghramyan at the entrance to the office of the public organization "Association of Veterans of the Republic of Armenia", as well as an exhibition at the Museum of Military History of the Ministry of Defence "Mother Armenia".
Within the framework of the events dedicated to the 125th birth anniversary of Hovhannes Baghramyan, in the evening Defense Minister Suren Papikyan received Ivan Baghramyan, marshal’s grandson, who visited the Republic of Armenia, and awarded him with a departmental medal.