17 Նոյեմբերի, 2022 19:00Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հանդիսավորությամբ նշվել է ռազմաբժշկական ծառայության կազմավորման 30-րդ տարեդարձն ու բուժծառայողի օրը:
Հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, ինչպես նաև բժշկական հաստատությունների ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով և շնորհավորելով ներկաներին՝ Էդվարդ Ասրյանը բարձր է գնահատել ռազմաբժշկական ծառայության դերն ու նշանակությունը՝ ԶՈւ մարտունակության ամրապնդման գործում։ Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանն էլ բուժծառայողներին մաղթել է, որ մասնագիտական իրենց գիտելիքները ծառայեցնեն միայն խաղաղ պայմաններում։ Մասնագիտական տոնի առթիվ համածառայակիցներին շնորհավորել է նաև ԶՈՒ Ռազմաբժշկական վարչության պետ Գեղամ Փաշիկյանը, ով ամփոփ ներկայացրել է բուժծառայողների կատարած հսկայական աշխատանքը՝ 44-օրյա պատերազմի և սեպտեմբերյան մարտական գործողությունների ընթացքում։
Միջոցառման ավարտին ռազմաբժշկական ծառայության մի խումբ զինծառայողներ, ինչպես նաև քաղաքացիական բուժհիմնարկների ներկայացուցիչներ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրամանով պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներով։

The military medical service is 30 years old
17 November, 2022 19:00On November 17, the 30th anniversary of the formation of the military medical service and the day of the medical worker were solemnly celebrated in the administrative complex of the RA Ministry of Defence.
The ceremony was attended by the Chief of the General Staff of the Armed Forces, First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan, Deputy Minister of Defence Arman Sargsyan, other high-ranking officials, as well as representatives of medical institutions.
Welcoming and congratulating the guests, Edward Asryan highly appreciated the role and importance of the military medical service in strengthening the combat capability of the Armed Forces. Deputy Minister of Defence Arman Sargsyan wished the medical workers to use their professional knowledge only in peaceful conditions. On the occasion of the professional holiday, the head of the Military Medical Department of the Armed Forces, Gegham Pashikyan, also congratulated the fellow servicemen and briefly introduced the great work done by the medical personnel during the 44-day war and the September combat operations.
At the end of the event, a group of servicemen of the military medical service, as well as representatives of civilian medical institutions, were awarded with departmental medals, certificates of honor and valuable gifts by order of the Minister of Defence Suren Papikyan.