Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Տոյվո Կլաարին
15 Սեպտեմբերի, 2022 16:00Շնորհակալություն հայտնելով իրավիճակին արագ արձագանքելու և տարածաշրջան այցելելու համար՝ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ լայնածավալ ագրեսիան նախապես ծրագրված ադրբեջանական սադրանք է: Իրավիճակի հանգուցալուծման առումով պաշտպանության նախարարը շեշտել է տեղի ունեցած ագրեսիային միջազգային հանրության, այդ թվում` ԵՄ հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը:
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իր խոսքում ներկայացրել է ԵՄ դիրքորոշումը ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու վերաբերյալ` շեշտելով առկա բոլոր տարաձայնությունները բացառապես դիվանագիտական գործիքակազմով լուծելու անհրաժեշտությունը: Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է նաև ԵՄ հանձնառությունը` նպաստելու կողմերի միջև բանակցային գործընթացի վերականգնմանը և համաձայնությունների ձեռքբերմանը:

Сурен Папикян принял Тойво Клаара
15 Сентября, 2022 16:00Выразив благодарность за быстрое реагирование на ситуацию и посещение региона, министр обороны представил ситуацию, сложившуюся в результате крупномасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении 13 сентября.
Сурен Папикян отметил, что широкомасштабная агрессия является заранее спланированной азербайджанской провокацией. Что касается урегулирования ситуации, министр обороны подчеркнул необходимость оценки агрессии международным сообществом, в том числе ЕС.
В своем выступлении спецпредставитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии представил позицию ЕС о немедленном прекращении боевых действий, подчеркнув необходимость разрешения всех существующих разногласий исключительно дипломатическими инструментами. Тойво Клаар также подтвердил приверженность ЕС содействию восстановлению переговорного процесса между сторонами и достижению договоренностей.