ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Կանզասի նահանգապետի հետ
7 Սեպտեմբերի, 2022 22:30Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Կանզաս նահանգի միջև երկար տարիների պատմություն ունեցող և բարձր մակարդակի հարաբերությունները։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության, մասնավորապես` Կանզասի ազգային գվարդիայի և ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի միջև համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև ավելի վաղ տեղի ունեցած` գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշարի հետ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Իր հերթին տիկին Լորա Քելլին շնորհակալություն է հայտնել Սուրեն Պապիկյանին Կանզաս այցելելու համար և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը գործադրել առավելագույն ջանք` տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու հարցում։
Հանդիպման ավարտին Սուրեն Պապիկյանը Լորա Քելլիին հրավիրել է այցելել Հայաստան։
Ի պատիվ ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցի, Կանզասի նահանգապետի հռչակագրով սեպտեմբերի 7-ը հայտարարվել է Հայաստան-Կանզաս գործընկերության օր։

Министр обороны Армении встретился с губернатором штата Канзас
7 Сентября, 2022 22:307 сентября министр обороны РА Сурен Папикян встретился с губернатором американского штата Канзас Лорой Келли.
Выразив благодарность за теплый прием, Сурен Папикян отметил важность долгой истории и высокого уровня отношений между Республикой Армения и штатом Канзас.
Министр обороны Республики Армения представил перспективы сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, в частности, сотрудничество между Национальной гвардией Канзаса и миротворческой бригадой Республики Армения, а также договоренности, достигнутые в ходе предыдущей встречи с генерал-майором Дэвидом Вейшааром.
В свою очередь госпожа Лаура Келли поблагодарила Сурена Папикяна за визит в Канзас и подтвердила свою готовность приложить все усилия для дальнейшего углубления сложившегося за эти годы сотрудничества.
В конце встречи Сурен Папикян пригласил Лору Келли посетить Армению.
В честь визита министра обороны РА 7 сентября декларацией губернатора Канзаса было объявлено Днем партнерства Армения-Канзас.