Գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է ԱՄՆ փոխդեսպանին
31 Օգոստոսի, 2022 18:44Օգոստոսի 31-ին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ժամանակավոր հավատարմատար, փոխդեսպան Չիփ Լեյթինենին և դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Գրեգորի Փայփսին։
Չիփ Լեյթինենը շնորհավորել է Էդվարդ Ասրյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել արդյունավետ ու արգասաբեր աշխատանք։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ռազմաբժշկության, խաղաղապահության ու ռազմական կրթության ոլորտներում հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցերին։
Չիփ Լեյթինենի և Գրեգորի Փայփսի խնդրանքով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը ներկայացրել է օպերատիվ իրավիճակը և վերջին զարգացումները հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում, Լաչինի միջանցքում և Արցախում։

Генерал-майор Эдвард Асрян принял заместителя посла США
31 Августа, 2022 18:4431 августа первый заместитель министра обороны Генерального штаба ВС РА, генерал-майор Эдвард Асрян принял временного поверенного в делах посольства США в РА, заместителя посла Чипа Лейтинена и военного атташе посольства, полковника Грегори Пайпс.
Чип Лейтинен поздравил Эдуарда Асряна со вступлением в должность начальника Генерального штаба ВС РА, пожелал ему эффективной и плодотворной работы.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с армяно-американским военным сотрудничеством в области военной медицины, миротворчества и военного образования.
По просьбе Чипа Лейтинена и Грегори Пайпса начальник Генерального штаба ВС РА представил оперативную обстановку и последние события в армяно-азербайджанской приграничной зоне, Лачинском коридоре и Арцахе.