ՀՀ զինված ուժերի թիմը մասնակցել է «Էլբրուսյան օղակ» մրցույթին
26 Օգոստոսի, 2022 15:53«Միջազգային բանակային խաղեր 2022» մրցաշարի շրջանակում անցկացվող «Էլբրուսյան օղակ» մրցույթին 10 պետությունների զինծառայողների հետ առաջին անգամ ամբողջական կազմով մասնակցել է նաև ՀՀ զինված ուժերի հավաքական թիմը։
Մրցույթի մասնակիցները կատարել են 15 հատուկ խնդիր՝ բարդ կլիմայական և հոգեբանական ծանրաբեռնվածության պայմաններում հաղթահարելով լեռնային արգելքներ և սառցադաշտեր, կատարելով գետանցումներ, գործնական հրաձգության վարժություններ, երկարատև երթեր Էլբրուսյան լեռնազանգվածի շուրջ: Վերջին, ամենաբարդ առաջադրանքը եղել է Եվրոպայի ամենաբարձր լեռնագագաթի՝ Էլբրուսի (5642մ) նվաճումը։
Ի նշանավորումն Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի ստորագրման 30-րդ տարեդարձի և ՀԱՊԿ կազմավորման 20 ամյակի՝ հայ զինծառայողները, որպես կառույցում նախագահող պետության ներկայացուցիչներ, Էլբրուս լեռան գագաթին տեղադրել են ՀԱՊԿ-ի և Հայաստանի Հանրապետության դրոշները:

The RA Armed Forces team participated in the "Elbrus ring" competition
26 August, 2022 15:53For the first time, the national team of the Armed Forces of the Republic of Armenia took part in the "Elbrus Ring" competition held within the framework of the "International Army Games 2022" tournament with the servicemen of 10 countries.
The participants performed 15 special tasks- overcoming mountain obstacles and glaciers in difficult climatic and psychological conditions, crossing rivers, practical shooting exercises, long marches around the Elbrus massif. The last, most difficult task was the conquering Elbrus (5642m), the highest mountain peak in Europe.
To mark the 30th anniversary of the signing of the Collective Security Treaty and the 20th anniversary of the formation of the CSTO, Armenian servicemen, as representatives of the state presiding over the structure, placed the flags of the CSTO and the Republic of Armenia on the top of Mount Elbrus.