25 Օգոստոսի, 2022 19:10«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի մրցավարական հանձնաժողովը հայտարարել է ընդհանուր հաշվարկով առաջատար թիմերը, ինչպես նաև առանձին մրցաձևերում անհատական հաշվարկով լավագույն ցուցանիշներ գրանցած զինծառայողների անունները:
Թիմային ընդհանուր հաշվարկով մրցույթում երրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերի թիմը, երկրորդ հորիզոնականում Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի թիմն է: «Խաղաղության մարտիկ-2022» մրցույթում հաղթող է ճանաչվել Ղազախստանի Հանրապետության զինված ուժերի հավաքական թիմը՝ տանելով վստահ և վաստակած հաղթանակ:
Անհատական հաշվարկով կին զինծառայողների մեջ լավագույնը ՌԴ թիմից եֆրեյտոր Մարինա Գովորն է: Երկրորդ տեղում Ղազախստանի մասնակիցն է՝ շարքային Նազիրա Ալբոնիսովան, ՀՀ զինված ուժերի թիմից կապիտան Արմինե Գրիգորյանը երրորդն է: Տղամարդկանց անհատական պայքարում հաղթող է ճանաչվել Բելառուսի թիմի անդամ, սերժանտ Իլյա Պուտատոն: Մրցանակային երկրորդ և երրորդ տեղերը Ղազախստանինն են՝ ավագ սերժանտներ Դարխան Ասլան և Տուրար Տիլեգենով:
Մրցանակակիրները պարգևատրվել են գավաթներով, մեդալներով և արժեքավոր նվերներով: Միջոցառումը եզրափակվել է ՀՀ զինված ուժերի երգի ու պարի համույթի կատարումներով:
Զինծառայողների ռազմամասնագիտական վարպետության «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթն անցկացվում է «Միջազգային բանակային խաղեր» մրցաշարի շրջանակում՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ և ՌԴ պաշտպանության նախարարության ու ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանների համաձայն: Հինգերորդ տարին անընդմեջ «Խաղաղության մարտիկն» անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:

Подведены итоги конкурса «Воин мира»
25 Августа, 2022 19:10Судейская комиссия соревнований «Воин мира» объявила команды-лидеры в общем зачете, а также имена военнослужащих, зафиксировавших лучшие результаты в индивидуальных соревнованиях.
Команда Вооруженных Сил Республики Беларусь занимает третье место в общекомандном зачете, а команда Вооруженных Сил Российской Федерации – второе. Команда Вооруженных Сил Республики Казахстан объявлена победителем конкурса «Воин мира-2022», одержав уверенную и заслуженную победу.
В индивидуальных соревнованиях лучшей среди женщин-военнослужащих стала ефрейтор Марина Говорова из сборной России. На втором месте рядовая Назира Албонисова из Казахстана. Капитан Армине Григорян из сборной Вооруженных Сил РА заняла третье место. Сержант Илья Путато, член белорусской команды, был объявлен победителем в мужском личном зачете. Второе и третье места заняли казахстанские старшие сержанты Дархан Аслан и Турар Тилегенов.
Лауреаты премии были награждены кубками, медалями и ценными подарками. Мероприятие завершилось выступлениями ансамбля песни и пляски Вооруженных Сил РА.
Международный конкурс военно-профессионального мастерства военнослужащих «Воин мира» проводится в рамках турнира «Армейские международные игры», по решению Совета министров обороны государств-участников СНГ и в соответствии с планами двустороннего сотрудничества Министерства обороны Российской Федерации и министерств обороны государств-участников СНГ. Пятый год подряд «Воин мира» проводится в Республике Армения.