Նշվել է «Արծիվ» մահապարտների գումարտակի կազմավորման տարեդարձը
16 Օգոստոսի, 2022 17:021992 թվականի օգոստոսին Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի կոչով հանրապետության տարբեր շրջանների ազատամարտիկներից կազմավորվեց «Արծիվ» մահապարտների գումարտակը։ Հետագայում գումարտակի օրինակով ստեղծվեցին մահապարտների «Արծիվ» կամավորական ջոկատներ, որոնք տարբեր ստորաբաժանումների կազմում մասնակցեցին ռազմական գործողություններին տարբեր ուղղություններում՝ աչքի ընկնելով անօրինակ սխրանքներով։
Գումարտակի կազմավորման 30-ամյա հոբելյանի առթիվ, օգոստոսի 15-ին, «Արծիվ-1 մահապարտ» և «Արծիվ-Մահապարտների միություն» հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ միջոցառումներ են կազմակերպվել Երևանում՝ Վ. Սարգսյանի կիսանդրու մոտ, «Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում» և ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմապատմական թանգարանում։ Միջոցառումների մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել մարտական ընկերների հիշատակին, կարևորել Արցախյան առաջին պատերազմում և ազգային բանակի կազմավորման ընթացքում մահապարտների գումարտակի անուրանալի ներդրումն ու դերը։

Отметили годовщину формирования батальона смертников “Орёл”
16 Августа, 2022 17:02В августе 1992 года по призыву Спарапета Вазгена Саргсяна из борцов за свободу разных районов республики был сформирован батальон смертников “Орёл”. Позже по примеру батальона были созданы добровольческие отряды смертников “Орёл”, которые в составе разных дивизий принимали участие в боевых действиях на разных направлениях, отличившись своими уникальными подвигами.
По случаю 30-летия образования батальона, 15 августа, по инициативе общественных организаций “Орёл-1 Смертник” и «Союз Орёл-Смертников» были организованы мероприятия в Ереване, у бюста В. Саргсяна, в "Военном пантеоне Ераблур" и Военно-историческом музее МО "Мать-Армения". Участники мероприятий возложили цветы в память о своих боевых товарищах, особо отметили бесценный вклад и роль батальона смертников в Первой Арцахской войне и в период формирования национальной армии.