Նշվել է «Արծիվ» մահապարտների գումարտակի կազմավորման տարեդարձը
16 Օգոստոսի, 2022 17:021992 թվականի օգոստոսին Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի կոչով հանրապետության տարբեր շրջանների ազատամարտիկներից կազմավորվեց «Արծիվ» մահապարտների գումարտակը։ Հետագայում գումարտակի օրինակով ստեղծվեցին մահապարտների «Արծիվ» կամավորական ջոկատներ, որոնք տարբեր ստորաբաժանումների կազմում մասնակցեցին ռազմական գործողություններին տարբեր ուղղություններում՝ աչքի ընկնելով անօրինակ սխրանքներով։
Գումարտակի կազմավորման 30-ամյա հոբելյանի առթիվ, օգոստոսի 15-ին, «Արծիվ-1 մահապարտ» և «Արծիվ-Մահապարտների միություն» հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ միջոցառումներ են կազմակերպվել Երևանում՝ Վ. Սարգսյանի կիսանդրու մոտ, «Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում» և ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմապատմական թանգարանում։ Միջոցառումների մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել մարտական ընկերների հիշատակին, կարևորել Արցախյան առաջին պատերազմում և ազգային բանակի կազմավորման ընթացքում մահապարտների գումարտակի անուրանալի ներդրումն ու դերը։

The anniversary of the formation of the suicide battalion " Eagle " was celebrated
16 August, 2022 17:02In August 1992, at the call of Sparapet Vazgen Sargsyan, the suicide battalion “Eagle” was formed from various districts of the republic. In the future, following the example of the battalion, volunteer suicide squads "Eagle" were created, which, as part of various subdivisions, participated in combat operations in different directions, standing out with unprecedented feats.
On the occasion of the 30th anniversary of the formation of the battalion, on August 15, at the initiative of "Artsiv-1 Suicide" and "Artsiv-Suicide Union" non-governmental organizations, events were organized in Yerevan, near V. Sargsyan's bust, in the "Erablur Military Pantheon" and "Mother Armenia" Military Historical Museum of the Ministry of Defence. The participants of the events laid flowers to the memory of their combat fellows, noted the invaluable contribution and role of the battalion of suicide bombers in the first Artsakh war and during the formation of the national army.