Անցկացվել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության պլանավորման խորհրդակցություններ
10 Մայիսի, 2022 18:25Խորհրդակցություններին մասնակցել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի, Հունաստանի Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի ռազմական համագործակցության ծրագրավորման և իրականացման վարչության պետ, գնդապետ Սոկրատիս Սերվեսի, Կիպրոսի ազգային գվարդիայի ռազմավարության և քաղաքականության վարչության պետ, գնդապետ Լուկաս Հաջիկոնստանտինոսի գլխավորած պատվիրակությունները:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև երկկողմ և եռակողմ ձևաչափերով իրականացվող ռազմական համագործակցության շրջանակում նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքները, քննարկվել համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին վերաբերող հարցեր: ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետը ներկայացրել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Արցախում, ընդգծել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ջանքերի անհրաժեշտությունը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ստորագրվել են 2022թ. Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ռազմական համագործակցության գործողությունների պլանը (Հայաստանի և Կիպրոսի երկկողմ ռազմական համագործակցության 2022թ. ծրագիրը ստորագրվել է 2021թ. հոկտեմբեր ամսին):
Ստորագրված փաստաթղթերով նախատեսվում են մի քանի տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում, որոնք ներառում են մարտական պատրաստության միջոցառումներ հատուկ նշանակության ուժերի, խաղաղապահության, ռազմական բժշկության, ինժեներական և այլ ոլորտներում, փորձի փոխանակում տարբեր մասնագիտական ուղղություններով, տեղեկատվության փոխանակում և ռազմական խորհրդակցություններ:

10 May, 2022 18:25The consultations were attended by the delegations led by Levon Ayvazyan, Head of the Defence Cooperation and Department of International Cooperation, Colonel Socrates Serves, Head of the Military Cooperation Planning and Implementation Department of the General Staff of the National Defence of Greece, and Colonel Lucas Hajikonstantinos, Head of the Cyprus National Guard Strategy and Policy Department.
During the meeting, the results of the work carried out in previous years within the framework of military cooperation between Armenia, Greece and Cyprus in bilateral and trilateral formats were summed up, prospects for the development of cooperation were discussed.
The interlocutors also discussed issues related to regional security and international developments. The Head of the Department of Defence Policy and International Cooperation of the RA Ministry of Defence presented the situation on the Armenian-Azerbaijani border and in Artsakh, stressed the need for efforts to establish stability and peace in the region.
Based on the agreements reached during the consultations, the program of bilateral military cooperation between Armenia and Greece for 2022 and the action plan of the Armenia-Greece-Cyprus trilateral military cooperation were signed (the program of bilateral military cooperation between Armenia and Cyprus for 2022 was signed in October 2021).
The signed documents envisage dozens of events in Armenia, Greece and Cyprus, which include combat training in special forces, peacekeeping, military medicine, engineering, and other fields, exchange of experience in various fields, exchange of information and military consultations.