Անցկացվել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության պլանավորման խորհրդակցություններ
10 Մայիսի, 2022 18:25Խորհրդակցություններին մասնակցել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի, Հունաստանի Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի ռազմական համագործակցության ծրագրավորման և իրականացման վարչության պետ, գնդապետ Սոկրատիս Սերվեսի, Կիպրոսի ազգային գվարդիայի ռազմավարության և քաղաքականության վարչության պետ, գնդապետ Լուկաս Հաջիկոնստանտինոսի գլխավորած պատվիրակությունները:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև երկկողմ և եռակողմ ձևաչափերով իրականացվող ռազմական համագործակցության շրջանակում նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքները, քննարկվել համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին վերաբերող հարցեր: ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետը ներկայացրել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Արցախում, ընդգծել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ջանքերի անհրաժեշտությունը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ստորագրվել են 2022թ. Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ռազմական համագործակցության գործողությունների պլանը (Հայաստանի և Կիպրոսի երկկողմ ռազմական համագործակցության 2022թ. ծրագիրը ստորագրվել է 2021թ. հոկտեմբեր ամսին):
Ստորագրված փաստաթղթերով նախատեսվում են մի քանի տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում, որոնք ներառում են մարտական պատրաստության միջոցառումներ հատուկ նշանակության ուժերի, խաղաղապահության, ռազմական բժշկության, ինժեներական և այլ ոլորտներում, փորձի փոխանակում տարբեր մասնագիտական ուղղություններով, տեղեկատվության փոխանակում և ռազմական խորհրդակցություններ:

Состоялись консультации по планированию трехстороннего сотрудничества Армения-Греция-Кипр
10 Мая, 2022В консультациях приняли участие делегации во главе с начальником отдела оборонного сотрудничества и международного сотрудничества Левоном Айвазяном, начальником отдела планирования и осуществления военного сотрудничества Генерального штаба национальной обороны Греции полковником Сократесом Сервесом и, главой Департамента стратегии и политики национальной гвардии Кипра полковником Лукасом Хаджиконстантиносом.
В ходе встречи были подведены итоги работы, проведенной в предыдущие годы в рамках военного сотрудничества между Арменией, Грецией и Кипром в двустороннем и трехстороннем форматах, обсуждены перспективы развития сотрудничества.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и международных событий. Начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны РА представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе и в Арцахе, подчеркнул необходимость усилий для установления стабильности и мира в регионе.
На основе достигнутых в ходе консультаций договоренностей были подписаны программа двустороннего военного сотрудничества между Арменией и Грецией на 2022 год и план действий трехстороннего военного сотрудничества Армения-Греция-Кипр (программа двустороннего военного сотрудничества между Арменией и Кипром на 2022 год была подписана в октябре 2021 года).
Подписанные документы предусматривают десятки мероприятий в Армении, Греции и Кипре, которые включают боевую подготовку в спецподразделениях, миротворчестве, военной медицине, инженерии и других областях, обмен опытом в различных областях, обмен информацией и военные консультации.