ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կանզասի Ազգային գվարդիայի պատվիրակությանը
3 Մայիսի, 2022 13:48Մայիսի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ԱՄՆ Կանզաս նահանգի Ազգային գվարդիայի պատվիրակությանը` Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշերի գլխավորությամբ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Կանզաս ռազմական համագործակցությանը, կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են, որ իրականացվում են արդյունավետ միջոցառումներ խաղաղապահության, ռազմակրթական, ռազմաբժշկական և այլ ոլորտներում: ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ԱՄՆ կառավարության և, մասնավորապես, Կանզասի Ազգային գվարդիայի շարունակական աջակցությունը ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումներին:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ռազմաքաղաքական և անվտանգային իրավիճակը տարածաշրջանում, կարծիքներ են փոխանակվել ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում խաղաղության և կայունության ամրապնդման վերաբերյալ:

The RA Minister of Defence receives the delegation of the Kansas National Guard
3 May, 2022 13:48On May 3, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan received the delegation of the National Guard of the US state of Kansas headed by the Commander of the National Guard, Major General David Weishaar.
Touching upon the Armenia-Kansas military cooperation, the parties stressed with satisfaction that effective measures are being taken in the spheres of peacekeeping, military education, military medicine and others. The Minister of Defence of the Republic of Armenia highlighted the importance of the continuous support of the US Government, in particular, the Kansas National Guard, to the reforms of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
The interlocutors also discussed a number of issues related to regional security. The head of the Defence Department presented the military-political and security situation in the region, views were exchanged on strengthening peace and stability in the current geopolitical situation.