ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կանզասի Ազգային գվարդիայի պատվիրակությանը
3 Մայիսի, 2022 13:48Մայիսի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ԱՄՆ Կանզաս նահանգի Ազգային գվարդիայի պատվիրակությանը` Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշերի գլխավորությամբ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Կանզաս ռազմական համագործակցությանը, կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են, որ իրականացվում են արդյունավետ միջոցառումներ խաղաղապահության, ռազմակրթական, ռազմաբժշկական և այլ ոլորտներում: ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ԱՄՆ կառավարության և, մասնավորապես, Կանզասի Ազգային գվարդիայի շարունակական աջակցությունը ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումներին:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ռազմաքաղաքական և անվտանգային իրավիճակը տարածաշրջանում, կարծիքներ են փոխանակվել ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում խաղաղության և կայունության ամրապնդման վերաբերյալ:

Министр обороны РА принял делегацию Национальной гвардии штата Канзас
3 Мая, 2022 13:483 мая министр обороны Республики Армения Сурен Папикян принял делегацию Национальной гвардии американского штата Канзас во главе с командующим Национальной гвардией генерал-майором Дэвидом Вайсхааром.
Коснувшись армяно-канзасского военного сотрудничества, стороны с удовлетворением отметили, что предпринимаются действенные меры в сферах миротворчества, военного образования, военной медицины и других сферах. Министр обороны Республики Армения подчеркнул важность постоянной поддержки правительства США, в частности Национальной гвардии Канзаса, реформам Вооруженных Сил Республики Армения.
Собеседники также обсудили ряд вопросов, связанных с региональной безопасностью. Глава оборонного ведомства представил военно-политическую ситуацию и обстановку в области безопасности в регионе, состоялся обмен мнениями по укреплению мира и стабильности в нынешней геополитической ситуации.