28 Ապրիլի, 2022 18:14ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները, պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի գլխավորությամբ, ապրիլի 25-ից 27-ը Ժնևում մասնակցել են «Անվտանգության ոլորտի կառավարումը և բարեփոխումը. անվտանգության ոլորտի գործուն վերահսկողության ապահովումը» խորագրով միջոցառմանը, որը կազմակերպել էր Անվտանգության ոլորտի կառավարման Ժնևյան կենտրոնը «DCAF»։ ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Միջոցառման նպատակն է հարթակ ապահովել ժողովրդավարական և քաղաքացիական վերահսկողության ենթարկվող անվտանգության ոլորտի վերաբերյալ քննարկումների համար։
Միջոցառման ընթացքում ՊՆ ներկայացուցիչներն անդրադարձել են զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության և բարեվարքության ամրապնդման հարցերին, ինչպես նաև կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված ռազմավարական մոտեցումներին։ Պաշտպանության նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ բարեվարքության ամրապնդումը և զինված ուժերի անձնակազմի իրավունքների ապահովումը գերատեսչության առաջնային ուղղություններից է, և պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների համատեքստում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում դրանց շարունակական բարելավմանը։

28 Апреля, 2022 18:14
С 25 по 27 апреля представители Министерства обороны РА во главе с заместителем министра обороны Арманом Саркисяном приняли участие в мероприятии под названием «Управление и реформирование сектора безопасности: обеспечение эффективного контроля над сектором безопасности», организованном Центром управления безопасностью «DCAF» в Женеве. Делегацию РА возглавил председатель Постоянной комиссии НС РА по обороне и безопасности Андраник Кочарян.
Цель мероприятия – предоставить площадку для дискуссий в сфере безопасности, подлежащей демократическому и гражданскому контролю.
В ходе мероприятия представители Минобороны затронули вопросы защиты прав человека и укрепления нравственности в Вооруженных Силах, а также стратегических подходов, направленных на снижение коррупционных рисков. Заместитель министра обороны подчеркнул, что укрепление нравственности и обеспечение прав личного состава Вооруженных Сил являются приоритетами ведомства, и в условиях оборонных реформ особое внимание уделяется их постоянному совершенствованию.