ՊԱՀՀ-ում անցկացվել է գիտակիրառական քննարկում
15 Ապրիլի, 2022 18:02Ապրիլի 11-ից 14-ը ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում անցկացվել է փորձագիտական գիտակիրառական քննարկում, որին մասնակցել են ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի «Մերձավոր Արևելք-Հարավային Ասիա» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի պատվիրակության անդամները՝ կենտրոնի ղեկավար, դոկտոր, պրոֆեսոր Ռոջեր Կանգասի գլխավորությամբ:
Քառօրյա քննարկումների շրջանակում պատվիրակության անդամները զեկույցներ և դասախոսություններ են ներկայացրել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, ժամանակակից պատերազմների, ամերիկյան ռազմակրթական համակարգի և այլ թեմաների վերաբերյալ: Դասախոսություններով հանդես են եկել նաև ՊԱՀՀ ներկայացուցիչները:
Ամփոփելով միջոցառման արդյունքները, ՊԱՀՀ-ի պետ, գեներալ-մայոր Գենադի Տավարածյանը կարևորել է ռազմավարական ու անվտանգային զարգացումների շուրջ ՊԱՀՀ-ի մասնագետների և արտերկրի գործընկերների մասնագիտական կարծիքների փոխանակումը, բարձր գնահատել նմանաբնույթ քննարկումների նշանակությունն ու արդյունավետությունը:

В НИУО состоялось научно-прикладное обсуждение
15 Апреля, 2022 18:02С 11 по 14 апреля в Национальном исследовательском университете обороны МО РА состоялось экспертное научно-прикладное обсуждение, в котором приняли участие члены делегации Центра стратегических исследований Министерства обороны США «Ближний Восток-Южная Азия" во главе с руководителем Центра, доктором, профессором Роджером Кангасом.
В рамках четырехдневных обсуждений члены делегации представили доклады и лекции по международной и региональной безопасности, современным войнам, американской военно-образовательной системе и другим темам.
С лекциями выступили также представители НИУО.
Подводя итоги мероприятия, начальник НИУО, генерал-майор Геннадий Таварацян отметил важность обмена профессиональными мнениями специалистов НИУО и зарубежных партнеров по стратегическим и безопасностным развитиям, высоко оценил значимость и эффективность подобных обсуждений.