ՊԱՀՀ-ում անցկացվել է գիտակիրառական քննարկում
15 Ապրիլի, 2022 18:02Ապրիլի 11-ից 14-ը ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում անցկացվել է փորձագիտական գիտակիրառական քննարկում, որին մասնակցել են ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի «Մերձավոր Արևելք-Հարավային Ասիա» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի պատվիրակության անդամները՝ կենտրոնի ղեկավար, դոկտոր, պրոֆեսոր Ռոջեր Կանգասի գլխավորությամբ:
Քառօրյա քննարկումների շրջանակում պատվիրակության անդամները զեկույցներ և դասախոսություններ են ներկայացրել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, ժամանակակից պատերազմների, ամերիկյան ռազմակրթական համակարգի և այլ թեմաների վերաբերյալ: Դասախոսություններով հանդես են եկել նաև ՊԱՀՀ ներկայացուցիչները:
Ամփոփելով միջոցառման արդյունքները, ՊԱՀՀ-ի պետ, գեներալ-մայոր Գենադի Տավարածյանը կարևորել է ռազմավարական ու անվտանգային զարգացումների շուրջ ՊԱՀՀ-ի մասնագետների և արտերկրի գործընկերների մասնագիտական կարծիքների փոխանակումը, բարձր գնահատել նմանաբնույթ քննարկումների նշանակությունն ու արդյունավետությունը:

A scientific-practical discussion was held at the NDRU
15 April, 2022 18:02From April 11 to 14, an expert scientific and applied discussion was held at the National Defence Research University of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, which was attended by members of the delegation of the Center for Strategic Studies of the US Department of Defence "Middle East-South Asia" headed by the head of the Center, Dr., Professor Roger Kangas.
During the four-day discussions, members of the delegation presented reports and lectures on international and regional security, modern wars, the American military educational system and other topics.
Representatives of NDRU also delivered lectures.
Following the event, the head of the NDRU, Major General Gennady Tavaratsyan highlighted the importance of exchanging professional opinions of specialists of the NDRU and foreign partners on strategic and security developments, highly appreciated the significance and effectiveness of such discussions.