ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարին
6 Ապրիլի, 2022 17:13Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի 2-րդ փուլի ընթացքը և դրա իրականացմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում զինված ուժերում իրազեկվածության բարձրացման, մարդու իրավունքների՝ այդ թվում կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության և զինվորական գործերով իրավական գործընթացների արդյունավետության ամրապնդման, ռազմական կրթության զարգացման ու շարունակականության ապահովման, անձնակազմի հմտությունների և կարողությունների զարգացման ուղղությամբ մինչ օրս կատարված աշխատանքները։ Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի շարունակականությունը և հայտնել հայկական կողմի պատրաստակամությունը համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ:

Министр обороны РА принял главу офиса Совета Европы
6 Апреля, 2022 17:136 апреля министр обороны РА Сурен Папикян принял главу офиса Совета Европы в Армении Мартину Шмидт.
В ходе встречи были обсуждены ход второго этапа программы «Права человека и женщины в вооруженных силах Армении» и вопросы, связанные с ее реализацией.
Министр обороны РА высоко оценил работу, проделанную до сих пор в рамках сотрудничества Армения-СЕ в сфере повышения осведомленности в Вооруженных Силах, защиты прав человека, в том числе прав женщин-военнослужащих, усиления эффективности правовых процессов в военных делах, развития и преемственность военного образования, развитие навыков и способностей персонала. Сурен Папикян отметил продолжение программы «Права человека и женщины в ВС Армении», выразил готовность армянской стороны к дальнейшему развитию сотрудничества.