ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Ռումինիայի դեսպանին
31 Մարտի, 2022 20:28Մարտի 31-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քորնել Իոնեսկուին և ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդ, գնդապետ Միրչա Ժուգուրանուին (նստավայրը` ք.Թբիլիսի):
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծին և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը, նշել լարվածության թուլացման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումները և առաջարկները:
Քննարկվել են նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ:

Министр обороны РА принял посла Румынии в РА
31 Марта, 2022 20:2831 марта Министр обороны РА Сурен Папикян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Румынии в РА Корнела Ионеску и Военного атташе, аккредитованного в РА, полковника Мира Жугурану (резиденция в Тбилиси).
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности. Министр обороны представил предложения по армяно-азербайджанской границе, ситуации в Нагорном Карабахе, позиции Республики Армения по разрядке напряженности.
Также были обсуждены вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества. Стороны выразили готовность развивать сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.