Ռազմական կցորդներին ներկայացվել է իրադրությունն Արցախում
26 Մարտի, 2022 20:21Մարտի 26-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է օպերատիվ տեղեկատվություն մարտի 24-ից Արցախի արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից իրականացված սադրանքի վերաբերյալ: Շեշտվել է, որ հակառակորդի այդ գործելաոճը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտում է, որի հետագա զարգացումները կարող են լրջորեն ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում:
Ընդգծվել է, որ Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին հակազդելու ուղղությամբ:
Նշվել է նաև, որ, չնայած Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների կողմից գործադրվող ջանքերին, իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ տարվող բանակցությունները մինչ այժմ արդյունքի չեն հանգեցրել:

Ситуация в Арцахе была представлена военным атташе
26 Марта, 2022 20:2126 марта начальник управления оборонного сотрудничества и международного сотрудничества Министерства обороны РА Левон Айвазян принял военных атташе иностранных посольств, аккредитованных в Армении.
В ходе встречи была представлена оперативная информация о провокации, осуществленной Вооруженными силами Азербайджана на восточном направлении Арцаха с 24 марта. Подчеркнуто, что такая политика противника является грубым нарушением положений трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, дальнейшее развитие которой может серьезно дестабилизировать ситуацию в регионе.
Подчеркнуто, что подразделения Армии обороны Арцаха выполняют поставленные перед ними боевые задачи, принимают все необходимые меры для противодействия противнику.
Было отмечено, что, несмотря на усилия представителей дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил, переговоры по стабилизации ситуации пока не дали результатов.