Ռազմական կցորդներին ներկայացվել է իրադրությունն Արցախում
26 Մարտի, 2022 20:21Մարտի 26-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է օպերատիվ տեղեկատվություն մարտի 24-ից Արցախի արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից իրականացված սադրանքի վերաբերյալ: Շեշտվել է, որ հակառակորդի այդ գործելաոճը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտում է, որի հետագա զարգացումները կարող են լրջորեն ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում:
Ընդգծվել է, որ Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին հակազդելու ուղղությամբ:
Նշվել է նաև, որ, չնայած Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների կողմից գործադրվող ջանքերին, իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ տարվող բանակցությունները մինչ այժմ արդյունքի չեն հանգեցրել:

The situation in Artsakh was presented to the military attachés
26 March, 2022 20:21During the meeting, operative information was presented on the provocation carried out by the Azerbaijani Armed Forces in the eastern direction of Artsakh since March 24. It was stressed that this policy of the enemy is a gross violation of the provisions of the trilateral declaration of November 9, 2020, the further developments of which could seriously destabilize the situation in the region.
It was emphasized that the units of the Artsakh Defense Army are fulfilling their combat tasks, taking all necessary measures to counter the enemy.
It was also noted that inspite of the efforts of the representatives of the Russian peacekeeping force stationed in Artsakh, the negotiations on stabilization of the situation have not yielded results so far.