ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
21 Մարտի, 2022 18:24Սուրեն Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Թիերի Ռիբոյին՝ Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության կողմից գործադրվող ջանքերի համար, նշելով, որ Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք:
Միաժամանակ, Սուրեն Պապիկյանը ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը՝ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման բացառապես մարդասիրական հարցը քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու փորձերի վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի միջև աշխատանքների համակարգմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Թիերի Ռիբոն հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իրականացնում է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի, ինչպես նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության պարզաբանման ուղղությամբ:

The RA Minister of Defence received the head of the ICRC delegation in Armenia
21 March, 2022 18:24Suren Papikyan thanked Thierry Ribo for the delegation's efforts protecting the rights of Armenians under the jurisdiction of Azerbaijan, noting that the Geneva Conventions guarantee the protection of the rights of prisoners of war, the right to respect for their honor and dignity, which should exclude any humiliation.
At the same time, Suren Papikyan expressed to the head of the ICRC Yerevan office the concern of the RA Ministry of Defence about the attempts of the Azerbaijani authorities to make the issue of repatriation of prisoners of war and civilians exclusively a subject of political speculation.
During the meeting, the interlocutors discussed issues related to clarifying the fate of the missing persons, other issues related to the coordination of the work between the RA Interdepartmental Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons and ICRC.
Thierry Ribo assured that the ICRC delegation is taking all necessary steps to clarify the information on the fate of missing persons, as well as prisoners of war and civilians.