Բանակի օրվան ընդառաջ Էջմիածնում կատարվել է Հանրապետական մաղթանք
27 Հունվարի, 2022 17:29ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հունվարի 27-ին, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ, Էջմիածնի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կատարվել է Հանրապետական մաղթանք:
Արարողությանը մասնակցող զինվորականները, Մայր Աթոռի միաբանները և ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդության գնդերեցները միասնական աղոթք են բարձրացրել առ Աստված Հայաստանի և Արցախի խաղաղության, անսասանության ու Հայոց բանակի հաղթական ընթացքի համար։
Այնուհետև Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի է ունեցել ընդունելություն, որի ժամանակ Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հայ եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշանի է արժանացրել մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների։
Զինծառայողների հոգևոր և հայրենասիրական դաստիարակության գործում զգալի ավանդի համար մի շարք եկեղեցականներ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով։

Накануне Дня Армии в Эчмиадзине отслужен Республиканский молебен
27 Января, 2022 17:2927 января по случаю 30-летия формирования Вооруженных Сил РА под предводительством Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина II в церкви «Сурб Аствацацин» в Эчмиадзине был отслужен Республиканский молебен.
Участвовавшие в церемонии военнослужащие, члены Первопрестола и капелланы Духовного предводительства Вооруженных Сил РА вознесли совместную молитву Богу о мире в Армении и Арцахе, непоколебимости и победном ходе Армянской армии.
Затем в зале торжеств духовной семинарии Геворкян состоялся прием, в ходе которого Католикос всех армян наградил ряд высокопоставленных военнослужащих высоким почетным орденом Святого Нерсеса Шнорали Армянской церкви за заслуги перед Родиной.
Приказом министра обороны РА ряд священнослужителей за значительный вклад в духовное и патриотическое воспитание военнослужащих награждены ведомственными медалями.